Kedi ve Köpeklerde Karaciğer Bozukluklarının Değerlendirilmesi

kediveköpekvitaminleri

kediveköpekvitaminleri

Kedi ve Köpeklerde Karaciğer Bozukluklarının Değerlendirilmesi

 

Köpek ve kedilerde karaciğer bozukluklarında spesifik olmayan klinik bulular iştahsızlık, depresyon, düşkünlük, bulantı, zaman zaman salya akışı, kusma, dehidrasyon, vücut ağırlığı kaybı, kıl örtüsünün kaba ve karışık olması, aşırı su tüketimi ve sık idrara çıkma gibi klinik bulgulardır. Bu belirtiler çoğu hastalıkda görülebilir ayırıcı değildir ama bu klinik semptomları gördüğünüz vakit bir hekim ile irtibata geçmeniz erken teşhis için önemlidir.

Köpek ve kedilerde karaciğer bozukluklarında spesifik fakat hastalık belirtilerinin ortaya çıkmadığı bulgular, abdominal genişleme, sarılır, tremör, toplar damalarda sorunlar muayenede göze çarpar. Şimdi bu belirtileri teker teker inceleyelim.

Karaciğer bozukluklarında karın genişlemesi:

Karaciğer bozukluklarında karın mutlaka genişler nedeni ise karaciğer ve vasküler sistemde ki bozukluk bunun sonucunda da bölgede sıvı birikir. Karın içi sıvı toplanmasında köpeklerden kedilerde daha sık görülür. Abdominal bölgenin muayenesinde karaciğer palpe edildiği zaman kaygan bir yapı olarak dikkat çeker. Bu karın içi sıvıda safra kesesi ve safra kanalı bozukluklarında safranın karın kısmına karışması sonucu sıvı koyu parlak sarımsı veya yeşil renge döner.

Karaciğer bozukluklarında sarılık:

Sarılığın oluşma nedeni eritrositlerin aşırı miktarda yıkımlanıp karaciğere sunulan biliverdin miktarında fazlalığa dolayısıyla aşırı biluribin tüketimine neden olur. Karaciğer hücreleri bunu alıp sentezler ve bu sırada bozukluğa neden olur buda karaciğer kanallarını tıkar ve sarılı gözlemlenir. Sarılık gıda eksikliği uzun süre aç kalan kedi ve köpeklerde de sık görülmektedir. Bazı durumlarda bu bilurbin kedi ve köpek idrarında da bulunur ve idrarı koyu sarı renge bezenmesine neden olur. Köpeklerde belli bir orana kadar bu sarı renk normal kabul edilirken kedilerde bu durum tamamen sakıncalıdır.

Kronik karaciğer yetmezliği

Köpek ve kedilerde enfeksiyöz nedenler, ilaçlar toksinler metabolik bozukluklar ve bağışıklık sistemi bozuklukları kronik karaciğer yetmezliğine neden olur. Hastalarda klinik belirtiler, düşkünlük, iştahsızlık, ishal, çok sık idrara çıkma, sarılık, çok su içme, çeşitli nöbetler görülebilir. Hastalarda klinik muayene bulgularına bakılarak karaciğer yetmezliğinden şüphelenilir. Hastalarda alt düzeyinde sürekli artış röntgen bulgularında karaciğerde küçülme yetmezliğin nedenleri arasında gözlemlenir.

Bu klini belirtilerin görüldüğü hastalarda Veteriner hekim tarafından vakit kaybetmeden tedavi başlanmalıdır.

 

 

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.