Kedi ve Köpeklerde Makro Elementler Eksikliğine Görülebilecek Problemler

kediveköpekler

kediveköpekler

Kedi ve Köpeklerde Makro Elementler Eksikliğine Görülebilecek Problemler

 

(Ca,P,K,NA,CL,Mg)

Doğada bulunan tüm makro elementlere hayvan vücudunda veya hayvansal gıdalarda rastlanabilmektedir.  Buna göre bazı elementlerin yokluğunda herhangi bir hastalık meydana gelmiyorsa bu elementlere tesadüfi iz element denmektedir. Birde eksikliğinde bir takım metabolik hastalıklar oluşturan makro elementler vardır. Bu yazımda belli bir oranda vücutta bulunması gereken makro elementler ve vücutta ne kadar bulunması gerektiği hakkında bilgiler vereceğim.

KALSİYUM EKSİKLİĞİ VE FOSFOR EKSİKLİĞİ

Beslenme açısından bu iki mineral maddenin birlikte ele alınmasında fayda var nedeni ise birlikte çalışma prensiplerinden ileri gelmektedir.  Her iki element dişlerin ve kemiklerin temel yapı taşını oluşturmaktadır.  Bir çok iskelet hastalığı kalsiyum fosfor oranlarının doğru ayarlanamaması ve vücutta kullanım miktarlarından ileri gelerek oluşmaktadır. En sık görüleni paratiroid bezinden paratiroid hormonunun salgılanmasını durduran geçici hipokalsemi sonucunda ortaya çıkar. Bunun nedeni taze ete dayalı dengesiz beslenmeler sonucu görülmektedir. Çünkü bu tür diyetler kalsiyum açısından fakirdir. Hastalık genç ve hızlı büyüyen hayvanlarda sık olarak görülmektedir Anormal yürüyüşler , kemik eğriliği, anormal duruş, kemik ağrıları gibi klinik belirtiler gözlenmektedir. Bunun önüne geçebilmek için tek yönlü beslenme yerine bütün mineralleri dengeli biçimde barındıran kuru köpek maması ve kuru kedi maması ile beslenmesi en doğru çözüm olacaktır. Ayrıca takviye olarak köpek vitaminleri ve kedi vitaminleri destek olarak kullanılabilir.

POTASYUM EKSİKLİĞİ

Potasyum hücre içi sıvılarda daha çok bulunur. Sinirsel iletimlerde, kaslarda meydana gelen metabolik reaksiyonlarda görev yapar. Potasyum yaygın olarak bulunduğu için pek fazla eksikliğine rastlanmamaktadır. Yetersizliğinde kaslarda güçsüzlük gelişim geriliği, kalp ve böbreklerde lezyonlar görülebilir.

SODYUM VE KLOR EKSİKLİĞİ

Klor ve sodyum birlikte vücut sıvılarının sıvı dengesini sağlarlar , kaslarda gelebilecek metabolik bozukluklarda görev alırlar. İçeriği doğru hazırlanmış kedi kuru mama ve köpek kuru mamalarıyla beslenen hayvanlarda bu eksikliğe pek fazla rastlanmamaktadır. Tuzun fazla tüketimi hipertansiyonun habercisi olmaktadır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ

Magnezyum eksikliği dengeli beslenen kedi ve köpeklerde pek fazla rastlanmamaktadır. Genellikle ev yemekleri ile beslenen hayvanlarda görülmektedir  Çünkü ev yemekleri tam ve dengeli biçimde hazırlanmamakta tuz oranı yağ ve salça bulunmaktadır. Magnezyum eksikliğinde iştahsızlık ve kilo kaybı kaslarda zayıflık dikkati çeker. Etkilenen hayvanlarda bilek eklemlerinden ekstensiyon hareketi nedeniyle ayak bileğinin üzerindeki kemiklerle yere basarlar. Bu tarz olgularda diyette yapılacak değişiklikler hızlı sonuç vermektedir. . Bunun önüne geçebilmek için tek yönlü beslenme yerine bütün mineralleri dengeli biçimde barındıran kuru köpek maması ve kuru kedi maması ile beslenmesi en doğru çözüm olacaktır. Ayrıca takviye olarak köpek vitaminleri ve kedi vitaminleri destek olarak kullanılabilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir