Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Alınacak Önlemler

kediveköpekvitaminleri

kediveköpekvitaminleri

Kedi ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Alınacak Önlemler

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi nerede her evde ortak bir problem haline gelmiş durumda. Tüy dökülmesi aslında birkaç farklı sebepten dolayı görülebilmektedir. Birincisi mevsime bağlı tüy dökülmeleri mevsim geçişlerinde olan tüy dökülmesi yazdan kışa geçişte veya kıştan yaza geçişte görülebilmektedir.

Bu dönemde yazlık tüyler değiştirilip kışlık kalın yünlü tüyler çıkar. Diğer durumda ise kışlık yoğun Yapağılı tüyler dökülüp yazlık daha kısa tüylerin çıktığı durumlar olmuştur. Bu dönemlerde tüylerin dökülmesini yavaşlatacak veya daha az dökülmesini sağlayacak yöntemler mevcuttur. Bunları sırasıyla keşfedelim. Birincisi tüylerin yoğun bir şekilde taramaktır ve bu sayede dökülmeye yüz tutmuş tüyleri deriden ayıracaksınız ve çok fazla tüy dökülmeyecektir. Bunun yanında taramak yerine tıraş da ettirebilirsiniz. Tıraşı çok fazla önermiyoruz ama bu tüyler eğer birbirine çok dolaşmış ve keçeleşmiş ise tıraştan başka çözüm yoktur. Diğer yapılması gereken deri ve tüy sağlığını destekleyen balık içerikli kuru kedi maması veya kuru köpek maması kullanmanızdır. Bunun içerisinde ki omega 3 omega 6 oranları daha yüksek olup deriyi çok daha fazla destekler ve korur. Üçüncü yapılması gereken kısım biliyorsunuz deri proteini seven ve derinin bütünlüğünü sağlanmasını isteyen bazı vitamin mineral takviyeleri gerekir. Bunların başında A vitamini , Çinko, E vitamini ve protein ekstratları gelmektedir.

Tüy döküntülerinin diğer bir sebebi içeriği düzgün hazırlanmayan gıdalarla beslenmekte olmaktadır. Çünkü az öncede belirttiğim gibi deri beslenmeye ve desteklenmeyi sever bu süreç içerisinde de beslenmeye ihtiyaç duyar. İçeriği düzgün hazırlanmayan gıdalar ile beslenmenin sonucunda da tüy döküntüleri yoğun bir şekilde görülmektedir. Burada yapılması gereken az öncede belirttiğim gibi içeriği kaliteli eksiksiz ve dengeli biçimde hazırlanmış balık içerikli gıdalarla beslemektir. Balığın deriyi tamir edici ve besleyici özelliği vardı ve balık içerikli beslenmelerde içerisinde bulunan esansiyel yağ asitleri sayesinde tüylerin daha güçlü ve parlak olmasını sağlamaktadır. Bunun için bazı balık içerikli tavsiyeler. Ringa balığı, somon balığı , hamsi balığı, tuna balığı, pasifik balığı, uskumru, kaya ve dil balığı sayılabilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.