keditirnakbakimi

Kedi Tırnak Bakım Ürünleri

Kediler beslenme, egzersiz, oyun ve uyku ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda çok hassas canlılardır. Tüm bu bakımlar ve gereksinimler kedilerin sağlığı için düzenli ve doğru şekilde yapılmalı ve giderilmelidir. Bu hayati ihtiyaçların yanında kedilerin tüy ve tırnak bakımları da aksatılmamalıdır. Tüy bakımı konusunda kedinin tüylerinin uzunluğuna göre belirli aralıklarla tarak ve fırçalar kullanılarak kedinin ölü tüylerden arındırılması sağlanırken tırnak bakımı kedi sahipleri tarafından aksatılabilmektedir. Oysa doğada ve sokakta yaşayan kedilere dikkat edildiğinde tırnaklarını ağaç gövdelerinde ve diğer pürüzlü zeminlerde törpüledikleri görülecektir. Yani tırnak bakımı da kediler için bir ihtiyaçtır ve evde beslenen kedilerin mutlaka bu bakımdan düzenli olarak geçirilmesi gerekir. Bunun için ise kedi tırnak bakım ürünleri kullanılmalıdır.

keditirnakbakimi1

Kedilerde Tırnak Bakımı Nasıl Olmalı?

Tırnaklar kedilerin en büyük silahı ve savunma araçlarıdır. Aynı zamanda tırnaklar kediler için avlanma, tırmanma ve yüzeylere tutunma gibi işlevleri de gerçekleştirir. Kediler tırnakları sayesinde güvende hissederler ve birçok şeyi tırnakları ile yaparlar. Bu nedenle kedilerin tırnaklarının sağlıklı uzaması ve zaman zaman kısaltılması çok önemlidir. Yoksa tırnaklar kırılarak kedinin patilerine zarar verebilir. Yanlış uzayan tırnaklar ise daha büyük sağlık problemleri ile kedilerin eşyalara takılmasına ve kazalara neden olabilir.

Kedi tırnak bakımının temel ayağı olan tırnak kesme işlemini yapmadan önce kedinin tırnak yapısı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Kedi tırnağının iç kısmında damarlar ve sinirler bulunur. Bu da tırnağın canlı dokulardan oluştuğu anlamına gelir. Yani kedilerin tırnaklarının özellikle dip kısımlarında his vardır. Bu bilgi ışığında kedi tırnağı kesilirken asla derine girilmemelidir. Yoksa bu canlı doku zarar görebilir. Tırnakların sadece uca yakın ve dibe göre farklı renk olan yerleri kesilebilir. Ön patilerde çok belirgin bir sınırla bu uç kısımların ayrıldığını görebilirsiniz. Ama arka patilerdeki tırnaklar daha kalın yapıda ve küt bir biçimde olduğu için her zaman kesilmesi gerekli ve uygun değildir. Kedilerin tırnakları kedi tırnak bakım ürünleri arasında yer alan kedi tırnak makasları ile kesilmeli, başka bir aparat ya da insanlar için dizayn edilen tırnak makasları kesme işleminde kullanılmamalıdır.

Kedilerin tırnakları 3 hafta ile 4 hafta aralığında kesilecek uzunluğa gelir. Bu da ortalama olarak ayda bir kedinizin tırnağı kesmeniz gerektiği anlamına gelir.

Tırnak kesme işlemi kedinin en sakin ve en huzurlu olduğu anda yapılmalı ve bu uygulama sırasında kedi sıkıştırılıp zorlanmamalıdır. Kedinize tırnak bakımı yaparken zorlayıcı davranmanız kedinizin size olan güvenini zedeleyecektir.

keditirnakbakimi2

Hangi Kedi Tırnak Bakım Ürünleri Kullanılmalı?

Kedinizin tırnak bakımını yapabilmek için kedi tırnak bakım ürünleri arasından en sık kullanacağınız gereçler kedi tırnak makasları olacaktır. Kedi tırnak makaslarında en iyi sonucu alacağınız Ferplast, Trixie ve Eurodog markalarının ürünleridir.

Ayrıca kedi tırmalama aparatları da kedilerin tırnaklarını törpülerini sağlayan kedi tırnak bakım ürünleri içinde yer alır. Böylece kedilerin tırnakları kısalacak ve kırılma olasılığı azalacaktır. Burada unutulmaması gereken ise kedi tırmalama ürünlerinin ve kedi tırnak makaslarının kediniz yavruyken edinilmesi ve bu uygulamalara alıştırılmasıdır.

Kedi tırnak bakım ürünleri tırnak makasları ve tırmalama aparatları ile sınırlı değildir. Kediniz için Bioline markasına ait tırnak kanamasını engelleyici toz pudraları da kullanabilirsiniz.

Kedinize ağız bakımı yapma konusunda bilgi almak için Kedi Ağız Bakım Ürünleri ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.