Kedi Tuvalet Eğitimi ve Tuvalet Sorunu

kedi tuvalet ve sorunları

Kedinizin tuvalet eğitimi ve tuvalet sorunları

Kedi Tuvalet Eğitimi ve Tuvalet Sorunu

Tuvalet Eğitimi Olan Kediler neden evin çeşitli bölgelerine idrar kaçırırlar?

Tuvalet Eğitimi Olan kediler  evin çeşitli bölgelerine birkaç sebepten dolayı  idrar yaparlar. Bunlardan ilki Sahiplerine olan tepkiden kaynaklanır. Nedir peki bu sahiplerine olan tepki ? Kediler 24 saat evde vakit geçirdikleri için artık ev onlarındır ve düzenli ve rutin hayatı severler .  Bu yaşam alanında ki değişiklikler onların tepkileri ile sonuçlanır. Eşyaların yer değiştirilmesi veya yenilenen eşyalar , eve çok sık kalabalık gürültülü misafir gelip gitmesi, bir odaya kapatılmak, cezalandırılmak, sert bir şekilde kızılması gibi davranışlar sonucu tepkisel olarak evin çeşitli bölümlerine bilerek ve isteyerek idrar bırakmasına neden olur. Tepkisel yapılan idrarlar tepkiyi gösteren kişinin kıyafetlerine, ayakkabılarına odasına, veya herkesin göreceği salonun tam ortasına yapar. Bu tür durumlarda kedinize hiç kızmayın çünkü zaten stresli bir durumdan ileri gelerek yaptığı davranışı kızarak daha da tetiklemiş olursunuz. İdrar yapılan bölgeleri kedi  temizlik ve uzaklaştırıcıları ile temizlemek sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü diğer yüzey temizleyicileri ve çamaşır suları kötü kokuları nötralize etmez maskeler. Buda kedinizin tekrar aynı noktada aynı kokuyu alarak aynı bölgeye tekrar idrarını yapmasına neden olur. Bunun için kedi temizlik ve kedi uzaklaştırıcılarını düzenli olarak kullanınız. Kokuları ve lekeleri bu ürünler tamamıyla yok eder.

İkincisi sağlık problemleri nedeni ile evin çeşitli yerlerinde damla damla şeklinde sarı veya kanlı şekilde idrar görebilirsiniz. Bu durumda derhal Veterineriniz ile irtibata geçmenizi öneririz. Çünkü bu tür durumlar idrar yolu enfeksiyonlarından, böbreklerde ki problemlerden , idrar kesesinde ki döküntülerden ileri gelebilmektedir. Sizin çözeceğiniz bir durum değildir.

Üçüncüsü ise her cinsiyette karşılaşılabileceği gibi daha çok erkek kedilerin çiftleşme döneminde içgüdüsel olarak dişiye kendini belli etmek adına yer işaretlemesidir. Dişi kediler ise kızgınlık dönemlerinde daha çok bu tarz davranışları sergilerler. Bu durumlarda kedi uzaklaştırıcı spreyler çözüm olabilmektedir veya diğer bir yol kısırlaştırmaktır. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra bu tür davranışlarda %90 oranında azalma görülmektedir. Tabi ki bu da kısırlaştırma sonrası yaklaşık 1 ay bulur bunun nedeni ise hormonların ancak o zaman düşüşe geçmesinden ileri gelmektedir.

Kediniz için kullanabileceğiniz kedi tuvaletleri ise başlıca açık kedi tuvaleti ve kapalı kedi tuvaleti olarak 2 çeşitten oluşmaktadır.

 

Veteriner  Hekim Mehmet Koç

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.