Kedi ve Köpeklerde Kalp Yetmezliğinde Görülen Semptomlar ve Tedavisi

Kedi ve Köpeklerde Kalp Yetmezliğinde Görülen Semptomlar ve Tedavisi

Kedi Ve Köpeklerde Kalp Sağlığı

Kedi Kalp Sağlığı ve Önemi Evcil Hayvanlarda

Kedi ve Köpeklerde Kalp Yetmezliğinde Görülen Semptomlar ve Tedavisi.Kedi Kalp, damarlara ritmik olarak kasılmalar sonucu sürekli kan pompalayan merkezi bir organdır. Kedilerde Kap büyüklüğü türlere, bireylere, egzersiz durumuna göre farklılık gösterir. Kalbin yaklaşık %60lık bölümü sol göğüste bulunur. Hemen yakınında akciğerler bulunan kalp diaframında hemen üzerinde bulunur. Kan dolaşımı kalbe giren ve çıkan damarlar ile sağlanır. Kalp. Birbirinden ayrılmış iki pompadan oluşur. Sağ kalp toplar damarlardan gelen kanı akciğerlere pompalarken sol kalp akciğerlerden gelen temiz oksijenlenmiş kanı en büyük toplar damar olan AORT ile tüm doku ve organlara dağıtmak ile yükümlüdür.

Kalbin bu organ ve dokulara yeteri kadar kan pompalayamamasına kalp yetmezliği adı verilmektedir.  Kalp yetmezliği kompleks bir mekanizmaya sahiptir bu yüzden her bölgenin yetmezliğine farklı  isimler verilmiştir. Sağ kalp yetmezliği, sol kalp yetmezliği, genel kalp yetmezliği gibi terimler ile adlandırılmıştır. Sağ ve sol kalp yetmezliğinde vücudun çeşitli organ ve dokularında veya vücut bölümlerinde ödemler görülür. Sağ kalp yetmezliğinde batında sıvı vücudun genel bir ödemli hal alması dikkat çeker. Sol kalp yetmezliğinde ise akciğerde ödem en dikkat çeken semptomdur. Sağ kalp yetmezliği vücudun genelinde dolaşım bozukluğuna neden olur. Ayrıca karaciğer ve böbrek sorunları görülmeye başlar.  Yani sağ kalp yetmezliğinde genellikle kalbin toplar damar kısmı eksik veya yetersiz çalışmaktadır. Sol kalp yetmezliğinde ise kalbin vücuda gerekli temiz kanı pompalayamamasından ileri gelmektedir.

Sol kalp yetmezliğinde akciğerlerde ödem ve hırıltılı solunum dikkat çeker. Solunum sayısında artış, uyku apnesi, öksürük görülür. Ayrıca ağızdan kanlı bir mukus akıntısı dikkat çeker.  Sağ kalp yetmezliğinde ise çabuk yorulma, hızlı solunum, kol ve bacaklarda soğukluk, barsak mukozasında ödemden dolayı ishal, vücudun genel toplar damarlarında genişlemeler ve genel bir ödem söz konusudur. Ayrıca vücutta artan ödemden dolayı sıvı artışı görülmektedir.  Kalp yetmezliği tanısında hekimin radyografik görüntüleri doğru yorumlayabilmesi çok önemlidir. Ayrıca EKG sonucu görülen aritmilerde kalp yetmezliği tanısının koyulmasında önemlidir. Tedavide ise Veteriner hekimin uygulayacağı prosedür çok önemlidir ve mutlaka eksiksiz yapılması istenir. Kalp yetmezliğinin tedavileri uzundur aylar, yıllar bazen ömür boyu kullanacağı ilaçlar olabilir. Bu sebeple hasta sahibinin sabırlı ve tedaviyi devam ettirmesi çok önemlidir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.