Kedi ve Köpeklerde Vitaminlerin faydaları ve eksikliğinde görülen sorunlar

kediveköpekvitaminleri

kediveköpekvitaminleri

 

Kedi ve Köpeklerde Vitaminlerin faydaları ve eksikliğinde görülen sorunlar

Vitaminler, sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyulan ve bir kısmı vücutta sentezlenemeyen küçük miktarlarda günlük olarak alınması vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına yardımcı olan organik bileşiklerdir. Vitaminler iki guruba ayrılırlar yağda ve suda eriyenler olmak üzere. Öncelikle yağ da eriyen vitaminlerden bahsedersek.

A vitamini,başta görme pigmenti olan Rodopsinin sentezi ile görme fonksiyonu üzerinde rol oynamaktadır. Hücre membranın düzenlenmesi ve buna bağlı olarak da epitel hücrelerinin normal büyümesi ve epitel dokunun bütünlüğü için gereklidir.  Ayrıca kemik ve dişlerin gelişimi içinde A vitamini gereksinim vardır. A vitamini yetersizliğinde  gözlerde opaklaşma ilerleyen vakalarda görme kaybı, epitel tabakalarda tahribat ve deri lezyonları çok fazla gözükmektedir. A vitaminini hazır kuru mamalardan karşılayabileceğimiz gibi kedi ve köpekler için özel üretilen kedi köpek vitaminlerinden de eksikliğinde kullanabiliriz.

D vitamini, genelde kemik vitamini olarak adlandırılır. Çünkü D vitamini öncelikle kan plazmasında ki kalsiyum ve fosfor düzeyinin yükselmesini ve bunu takiben de kemiklerde normal mineral düzeyinin gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca ince Bağırsaklarda bulunan D vitamini kalsiyum ve fosforun emilimini uyarır. Yani Vücutta D vitamini sentezlenmesinde kalsiyum ve fosfor düzeyinin yeterli miktarda olmasının ayrı bir önemi vardır. Genç hayvanlarda kemiklerin gelişmesi ve büyümesi için kalsiyum emilimine D vitamini katılmasının hayati önemi vardır. D vitamini yetersizliğinde ise büyüme çağında ki kedi ve köpeklerde raşitizm meydana gelmesine neden olur.   Yetişkinlerde ise osteomalasi(kemik eğriliği) görülür .Yapılan araştırmalar sonucunda raşitizim ve osteomalasinin meydana gelmesinde diyetteki kalsiyum fosfor dengesizliği ve sonucunda d vitaminin sentezlenememesinden kaynaklandığı saptanmıştır.   D vitaminini aldığımız besinlerden karşılayabildiğimiz gibi güneş ışınları ile d3 vitamini olarak da vücutta depo edebiliriz. Ayrıca hazır olarak kedi ve köpekler için özel üretilmiş vitaminlerden de karşılanmaktadır.

E vitamini, antioksidan olarak vücutta görev yapmaktadır.  Vücuttaki toksinlerin atılımında çok önemli bir rolü vardır. Ayrıca emzirme döneminde anne kedi ve köpeklerin e vitamini oldukça fazladır. E vitamini eksikliğinde üreme fonksiyon bozuklukları,  yüksek miktarda doymamış yağ asitleri depo edilmesine sebep olur.  E vitaminini profesyonel kuru mamalardan dengeli olarak alabiliriz. Eksikliğinde yine kedi köpekler için özel hazırlanan vitamin preparatlarından kullanılmasından fayda vardır.

K vitamini, kan pıhtılaşması üzerine önemli etkisi olduğu bilinen bir vitamindir.  Köpekler için K vitamini ihtiyacı bilinmekte olup diğer hayvanlar için çok fazla gereksinim duyulmamıştır. Genellikle K vitamini eksikliği görülmemektedir.  Çünkü bağırsaklarda k vitamini karşılayacak kadar k vitamini sentezlenebilmektedir.

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.