Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

Kedi veya Köpekler Traş Edilir mi?

 

Kedi ve köpeklerde deri ve tüy bakımı oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evcil dostlarımızın daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesi tamamen bizim elimizde olan bir durumdur. Bu nedenle onun sağlığını koruyacak ve güçlendirecek her şeyi yapmak isteriz. Bunların başında da iyi bir görünüş ve bunu sağlayan deri ve tüy sağlığı gelir. Özellikle evde yaşayanlar için tüy dökülme problemleri oldukça sorun olmaktadır. Kedi köpeklerin fizyolojik olarak mevsime bağlı yılda iki defa tüy döküldüğü görülmüştür. Bu dönemler yazdan kışa geçişte veya kıştan yaza geçiş durumlarında olmaktadır.

Uzun tüylü kediler düzenli taranmadığı ve bakılmadığı zaman tüylerde keçeleşme topaklaşma görülür. Bu tüyler taranamayacak kadar birbirine karıştığı durumlarda veteriner hekiminizin de tavsiyesiyle tıraş edilebilir. Bazen hastalıklar durumunda da kedilerde tıraş önerilmektedir. Yoğun geçen mantar ve egzema olgularında enfeksiyon riskini azaltmak ve enfektif bölgenin hava alarak daha çabuk iyileşmesini kolaylaştırmak için tıraş edilebilir. Deri ile birlikte kıl örtüsünün de kediyi dışarıda ki sıcak ve soğuk ortamdan korunduğu unutulmamalıdır. Tıraş edilmiş kediler sıcak ve soğuktan daha çok etkilenirler. Ayrıca tıraş edilen kedilerde bazı durumlarda olumsuz etkilenebilmektedirler. Düzenli bakılan uygun tarak ve fırçalar ile taranan kedilerin tıraş edilmesine gerek duyulmamaktadır.

Köpekler düzenli tarandığı ve uygun şartlar ve aralıklar ile yıkanması durumunda tıraş edilmesine gerek yoktur. Yine çeşitli hastalıklar sebebiyle tıraş edilmesi hekim tarafından önerilmektedir. Yoğun egzemalar, mantarlar, uyuz enfestasyonları görüldüğü durumlarda hekimin tavsiyesi üzerine köpek tıraş edilebilir. Köpeklerin derisi ve tüyleri onları hem sıcak havada ki ultraviole ışınlarından korumaktadır hem de kışın soğuktan korumaktadır. Bu yüzden tıraş edilmesi çok faza tavsiye edilmesi önerilmemektedir fakat yine de tıraş ettirmek istiyorsanız tüy dökülme geçişlerinde tıraş ettirmeniz tüy döküntülerini azaltacaktır. Yani köpeklerde yılda iki defa tıraş kedilere göre daha az piskoloijk hasarla atlatılabilmektedir. Yılda ikiden fazla yapılan tıraş tıraş alerjilerinin görülmesine neden olmaktadır. Nedir peki bu traş alerjisi ? Tıraş alerjisi bazı bölüm ve bölgelerde tüylerin az veya seyrek çıkmasıdır. Buda çok sık ara ile traş yapılan kedi ve köpeklerde sık rastlanılmaktadır. Ayrıca büyüme çağını tamamlamamış yani 15 aylıktan küçük kedi ve köpeklerde tıraş kesinlikle önerilmemektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir