Kediler ne kadar yaşar? Ortalama Kedi Ömrü Hakkında Gerçekler

kediler kaç yıl yaşar?

 

Kediler ne kadar yaşar? Ortalama Kedi Ömrü Hakkında Gerçekler

Kedi ömrü.Kapalı alandaki kediler ne kadar yaşar? Kedi yaşamını etkileyen faktörler. Açık alandaki bir kedinin yaşamı ve farkı?

Bir kedinin ömrü ile ilgili gerçekler nelerdir?  İlk olarak kedilerin ömür süresi, çevre, diyet ve sağlık gibi çeşitli koşullara bağlıdır. “Kediler ne kadar yaşar?” Genel sorusundan “güncel” en eski yaşayan kedinin yaş ortalamasına, dışarıdaki yaşların ortalamasına ve iç ve dış kedilerin yaşam sürelerinin ortalamalarına kadar her şeye değinmekte fayda var.

Kediler ne kadar yaşar? Çevre, bakım, sağlık ve kedinin kısırlaştırılıp kısırlaştılmadığı – tüm bu faktörler bir kedinin yaşam süresini etkileyen faktörlerdendir. Sterilizasyon önemli bir faktör olabilir. Özellikle kedilerin tuvalet eğitiminde. Evde yaşayan kediler için kediye uygun kedi tuvaleti ve tuvaletini yaparken üzerine bulaşmaması için kaliteli kedi kumu kullanılması. Sağlığına dikkat ederek kedi sağlık bakım ürünleri ile kedimize kaliteli bir yaşam süresi sunabiliriz. Kısırlaştırma, bir kedinin üreme sistemini yaşlılıkta etkileyebilecek hastalıklar geliştirme riskini ortadan kaldırmaktadır. İnternette, şu andaki tıbbi ve diyetsel ilerlemelere erişim ile ideal  kedi 20 yaşına kadar yaşayabilmektedir görüşü yaygındır. Ortalama evcil kediyi tartışan farklı sitelerden yapılan bir ankete dayanarak, rakamlar 10 ila 20 yıl arasında değişen görüş daha tutarsızdır. Ortalama evcil kedi ömrü 15,1 yıla çıkmaktadır.

 

Kedi cinsi, “Kediler ne kadar yaşar?” Sorusunu cevaplamaya gelince kesinlikle kedi cinsi yaşam süresinde bir  faktördür. Karışık cins kedilerin genel olarak daha sert olduklarını ve safkan kedilerden daha uzun yaşadıklarını göstermektedir. Ortalama olarak, dişi kediler erkek kedilerden bir ila iki yıl daha uzun yaşarlar. Kapalı alandaki kediler açık alanda yaşayan kedilerden daha uzun yaşamaktadır. Ortalama olarak, vahşi, evsiz kediler evcil kedilerden çok daha kısa yaşamaktadır.

Açık Alanda yaşayan bir kedinin yaşam süresi  kedinin nerede yaşadığına bağlı olmakla birlikte çevre faktörlerine  göre değişmektedir. Kentsel, banliyö, kırsal veya uzak bir yerdemi yaşadığı bunu etkileyen faktörlerdendir.? Komşuların açık alanda yaşayan kaç kedisi var? Yırtıcı yaban hayatı bolluğu olan bir yerde mi yaşıyorsunuz? Yakınlarda vahşi veya başıboş hayvanlar var mı? Hava durumu yıl boyunca açık hava yaşam tarzına uygun mu? Yollara ve caddelere ne kadar yakınsınız?

 

Bunlar, pire, keneler ve diğer parazit ve hastalıklara daha fazla maruz kalma gibi tüm sınırlayıcı faktörlerdir. Dışarıda, kediler ayrıca diğer kedilerle kedi kavgalarına girebilir. Bununla birlikte, onlar da keşfetmek, tercih edilen tünekleri işaretlemek ve doğal egzersiz yapmak için özgürlüğe sahiptir. Çok daha fazla tahmin edilemez değişkenler olduğu için, rakamlar genellikle iyi değildir ve kedi ömrü üç ila 10 yıl arasında çok daha geniş bir aralıktadır.

Dünya Kayıtları Guinness Defteri, kaydedilen en eski kedi yaşını 38 yaşında, Austin, Texas’ta vefat eden bir kedi olan Creme Puff tarafından elde edildi. Gerçekten bir kedi için çok uzun bir  yaş. “Güncel” en eski yaşayan kedinin yaşı çok daha fazla değişkendir, çünkü bu bilgi herhangi bir anda güncelliğini yitirebilir.

 

Son birkaç yıllık bilgiyi gözden geçirerek, “şu anki” en eski kedinin yaşları 23’ten 36’ya kadar değişmektedir. Son on yılda, en eski yaşayan kedi 29 yaşındadır.

Ayrıca insan yaşındaki yıl ile kedi yaşındaki yıl birbirinden farklıdır. Yaygın olan diğer yanlış kanı her yılın kedi yaşında 7 yıla tekabül ettiğidir. Kedilerin yaşlanması hayatlarının ilk iki yılında aniden gerçekleşir. Bir kedi 15 yaşındaki bir insanın yaşına ilk yılında erişir. İkinci yılında ise 24 yaşa erişmiş olur. Bu dönemin ardından her bir yıl 4 kedi yılına denk gelir.Yani beşinci yılını dolduran bir kedi, kedi yılında 36 yaşındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir