Kediler ve Köpeklerde Alerjik Bronşit

Kediler ve Köpeklerde Alerjik Bronşit

Kediler ve Köpeklerde Alerjik Bronşit

Kediler ve Köpeklerde Alerjik Bronşit

Köpeklerde kan yolu veya solunum ile alınan alerjen etkenlerinin uyarımı sonucu bronşlarda gelişen alerjik reaksiyon olarak tanımlanabilir. Yani hava keseciklerinin enfeksiyonu ve ödemleşmesi. Her yaş gurubunda ortaya çıkabilir fakat köpeklerde kedilere göre daha sık görülür. Kedilerde alerjen oluşturan etmenler duman, toz, küf soluma sonucu alerjik reaksiyon oluştururlar. Köpeklerde ise toz, küf, sigara dumanı, spreyler, kalp kurdu enfeksiyonları bu tür reaksiyon gelişmesine neden olur.

Klinik bulgular: Kedilerde bronşlarda daralma hırıltılı solunum burun akıntısı, aksırmalar, göğüs kafesinin normalden fazla genişlemesi gibi bir görünümün oluşması. Bazı ağırlaşan durumlarda ayağa kalkmak istemem ve sürekli uyuma halleri görülebilir. Köpeklerde ise egzersiz ile birlikte görülen kuru öksürük ve hırıltılı solunum dikkati çeker. Öksürükler kurudur ama bazen nöbet şeklinde görülür. Solunum güçlüğü nefes nefese kalma ve çabuk yorulma diğer semptomlar arasında yerini alır. Hastalığın teşhisinin koyulmasında klinik bulgular önemlidir. Klinik bulgulara yardımcı olarak akciğer röntgenin çekilmesi bronşlarda ki hasarın varlığının ortaya konmasında yardımcı olur.

Vücuda giren alerjenler önce hafif daha sonra giderek artarak etkisini gösterirler. Bu alerjenlerden bazıları; Mevsim değişikliği, yeni kedi kumu, sigara, yangın dumanı, halı tüyü, deodorant, ve çeşitli temizlik maddeleri ile temasın hastalık belirtileri ile ilişkisi araştırılır. Hastanın yaşam şartlarında ve koşullarında son zamanlarda ki değişimler düşünülür.  Hastanın kullandığı kuru mama, kedi kumu  en ince detayına göre araştırılır. Evde yaşayan kedi ve köpeklerde genellikle sigara dumanı ve yoğun temizlik maddelerine karşı gelişen alerjenler bu tür rahatsızlıkların görülmesinde etken olmaktadır.

Tedavi için öncelikle hangi maddelerden sonra ve hangi zamanlarda bu tarz klinik belirtilerin görüldüğünü saptamak hasta sahibi için çok önemli bir detaydır. Öncelikle altta yatan asıl sebep bulunur ve onun üzerinden tedavi süreci başlarda daha sonra desteklemek adına hekimin tercihine kortizon tedavileri uygulanabilir. Akciğerde ki ödemin önüne geçmek için balgam söktürücüler ve antibiyotiklar kullanılabilir ama belirttiğim gibi en önemlisi asıl nedenin ortadan kaldırılmasıdır. Gerekirse alerjenleri azaltılmış köpek kuru mamasına geçiş hekim tarafından önerilebilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.