Kedilerde Diabetes Mellitus (Diyabet)

Kedilerde Diabetes Mellitus (Diyabet)

Kedilerde Diabetes Mellitus (Diyabet)

Kedilerde Diabetes Mellitus (Diyabet)

 

Hiperglisemi ve ketoasidozis görülen ; protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasının etkilenmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsüline bağlı olmayan diyabetin görülme nedenleri çoğunlukla multifaktöriyeldir. Hastalığın görülmesinde genetik faktörler , obezite, cinsiyet ve kısırlaştırma işleminin rolü büyüktür.  Son 10 yılda evde bakılan kedilerin fiziksel aktivitelerinin azalması sonucu kilo artışı görülmekte ve diyabet hastalığının görülme oranı %70 civarında artmıştır. Hastalık genellikle 7 kilonun üzerinde ve 8 yaşından büyük kısırlaştırılmış kedilerde görülme oranı yüksektir. Bir takım kaynakta erkek kedilerde daha sıklıkla görülürken diğer kaynaklarda dişilerde sık görüldüğü söylenmektedir. Diabetus mellitus burmese ırkı kedilerde birkaç kat daha fazla görülmektedir. Ayrıca obez kedilerde insülin rezistansı nedeniyle diğer kedilere oranla hastalığın görülme oranı 4 kat daha fazladır.  Diabetus mellitusun birkaç tipi vardır . Küçük hayvanlarda en sık görüleni tip 2 dir.

Klinik belirti olarak çok sık idrara çıkma ,çok fazla su içme, aşırı yemek yeme ve kilo kaybıdır. Diyabetli kediler de savunma hücrelerinin azalmasına bağlı ayaklarda güçsüzlük, atlayıp zıplayamama, otururken veya kalkarken  ayak bileğinden basış görülebilir. Kedilerde tam olarak insülin yetersizliği görülmediğinden, diyabet tanısı konulmuş kedilerin sadece %20 sinde insülinlerin parçalanması görülür.

Tedavi kısmında klinik belirtilerin giderilmesi için diyabete bağlı sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir.  Tedavi uzun ve meşakkatli olacağı için hasta sahibi iyice bilgilendirilmeli ve yapılması gerekenler aktarılmalıdır. Tedavi de uygun serumlar doğru bir şekilde uygulanır. Ayrıca İnsülin ve diyet tedavisi ile de mutlaka desteklenmelidir. İnsülin tedavisi önerilen kedi sahiplerine insülin markası ve etken maddesine göre farklılıklar göstererek ortalama günde 12 saat arayla uygulamaları tavsiye edilir.  Diyet olarak yapılması gerekenler kan glikoz düzeyinin dengelenmesi için gıda alımı düzenlenir. Kediler köpeklere göre daha fazla protein içerikli gıdalar ile beslenirler. Dolayısıyla yüksek protein , düşük karbonhidratlı diyetler şeker yükselmesinin önüne geçecektir.  7 yaşın üzerinde ki bir kedinin günlük kalori ihtiyacı 45-60 kaloridir Kilolu kedilerde diyetteki enerji miktarı azaltılarak kilo takibi sağlanmalıdır. Diabetus mellitus teşhisi konulmuş kedilerin evde hazırlanan gıdalar ile beslenmesi bu diyet oranını tam anlamıyla yakalayamaz bu sebeple veteriner diyetleri diyabet hastalığı tedavi ve tedavi sonrasında kullanılan özel kedi kuru mamaları veya kedi konserve mamaları tavsiye edilmektedir.

Veterner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.