Kedilerde ve Köpeklerde Dirofilaria İmmitis (Kalp Kurdu)

kalpkurdu

kalpkurdu

Kedilerde ve Köpeklerde Dirofilaria İmmitis (Kalp Kurdu)

Dirofilaria immitis normalde köpeklerde görülen nematoddur. Bununla birlikte bu parazit kedilerde veya diğer memeli canlılarda görülebilmektedir. Parazitler sağ kalbe kalbin yakınında ki akciğerlere kanı kalpten pompalayan artere yerleşmektedir.  Drofilariosis kedilere göre köpeklerde yaygın görülen ve daha şiddetli seyreden paraziter bir hastalıktır. Enfekte köpeklerde ortaya çıkan klinik belirtilerin şiddeti oldukça değişkendir. Hastalık klinik semptom göstermediği gibi ölümcül tablolarda görülebilmektedir. Dirofilariosis hastalığın seyrine ve tedavinin gerekliliğine göre bir sınıflandırmaya tabi tutulmaktadır.

Birinci derece olarak sınıflandırılan grupta kendi aralarında klinik semptom göstermeyen köpekler ve öksürük olan köpekler olarak iki alt gruba ayrılmaktadır. Egzersize intoleransı, öksürük ve anormal akciğeri sesleri saptanan enfekte köpekler ise derece 2 olarak sınıflandırılır. Derece 3 te yer alan enfekte köpeklerde  solunum güçlüğü, dalak büyümesi ve bayılmalar görülmektedir. Kalp ve akciğer seslerinin dinlenmesinde anormal sesler duyulmaktadır. Derece 4 te yer alan köpekler ise kaval sendrom belirtileri göstermektedir. Bu tip köpeklerde zayıflık, şiddetli  laterji, kanda üre görülür. Kedilerde ise bu hastalıkta belirtiler değişken olup bazen hiçbir klinik semptom görülmemektedir.

Dirofilaria immitis zoonoz bir parazittir. Endemik bölgelerde yapılan çalışmalarda çeşitli insan enfeksiyonları da bildirilmiştir. Ancak insanlar bu parazit için uygun konakçı değillerdir ve çok ender olarak görülmektedir. Bu parazit özellikle İtalya, Yunanistan, İspanya, Fransa ve Portekiz gibi akdeniz ülkelerinde yaygın olarak görülmektedir.

  1. immitisin enfektif larvaları bir sivrisinek türünde bulunmaktadır. Bu nedenle bu hastalık vektör kaynaklı bir hastalık olarak sınıflandırılmaktadır. Bu bakımdan sivrisinek sokmalarına maruz kalan köpek ve kediler özellikle risk altındadır. Bütün bu nedenlerden dolayı bataklık bölgelerinde veya güney ülkelerinde uygulanacak dirofilariosis kontrol programlarında sivrisinek hareketlerindeki mevsimsel yükselişler göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer taraftan sahipleriyle birlikte seyahat eden köpekler endemik bölgelere gitmeden önce koruyucu amaçlı olarak bir takım paraziter uygulamalar yapılmalıdır. Dirofilariosis korunmasında 3 etkili endoparaziter etkisi olan uygulamalar yapılmalıdır ve bunun sıklığı 3 ayda 1 tekrar edilmelidir. Sineklerin yoğun olduğu bölgelerde daha sık aralıklarla uygulanabilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.