Kedilerde Kulak Temizliği ve Önemi

kedikulaktemizligi

kedikulaktemizligi

Kedilerde Kulak Temizliği ve Önemi

Kedileri sağlıklı ve huzurlu tutmanın yolları temizlik ve hijyen ortamından geçer. Kediler bir çok bakımını kendi kendine yapabilmektedir. Tırnaklarını törpüler, tüylerini temizler, yediği kuru mama ile diş plağı oluşumunu engellerler. Fakat bazı ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayamazlar bunun başında da kulak temizliği ve hijyeni gelir. Kulak temizliği ve sağlığı basit gibi görünse de hiç öyle değildir. Kirli bir kulak ve içerisinde ki pislikler kulak yolunu tıkayabilir, tıkanan kulaklar da enfeksiyon oluşabilir. Ayrıca bu kirler ilerleyip kulak zarını delebilir. Sonrasında duyu kayıpları meydana gelir. Kediler için duyu organlarının işlevleri son derece önemlidir. Kulağın işlevi de en başta gelir. Peki bu kulakları nasıl kontrol edeceğim ve nasıl koruyacağım ?

Kedinizin kulağını birkaç farklı yoldan kontrol edebilirsiniz. Kediler kulak bölgesinin altından sevilmeye bayılırlar veya kucağınızda yatarken kulaklarının içini kontrol edebilirsiniz. Kulaklar kızarık, akıntılı, kirli ise bir şeyler yolunda gitmiyordur veya kediniz kafasını bir yöne doğru istemsizce yatırıyor denge problemi yaşıyor ise yine kulak ve kulak yolu enfeksiyonun dan söz edebiliriz. Bazen kulaklarda ki enfeksiyon o kadar ilerlemiştir ki kulaktan ağır kokular gelir ve kediniz kulağa dokunulmasından hoşlanmaz çünkü ağrı hisseder o bölgede. Bu tür durumlarda hemen veteriner hekiminiz ile bağlantı kurmalısınız. Geç kalınan durumlarda duyu yetisi azalabilir ve hatta kaybolabilmektedir. Kulaklarda , kulak akarları, uyuz belirtileri, bazı bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlar, parazit kökenli enfeksiyonlar, mantar veya mayaların oluşturduğu sorunlar, alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bunun ayırımını yapmakta yine Veteriner Hekimin görevidir.

Kulakları temiz tutmak için birçok kulak temizleme solüsyonları mevcuttur. Bu solüsyonlar ile dış kulak yolunu özenle temizleyebilirsiniz. Tabi ki öncesinde Veterinerinizden nasıl temizlendiğini sormanız bir uzman bilgisi olarak en doğrusu olacaktır. Kısaca değinmek gerekirse öncelikle kulaklardan büyük olmayacak büyüklükte bir pamuk alınız daha sonra kulak temizle solüsyonunu bir miktar pamuğa dökünüz daha sonra sadece dış kulak yolunu temizlemek sureti ile kulak kepçesi üzerinde gezdiriniz bu işlemi kulak kirliliğine göre birkaç defa tekrarlayınız. Kulak temizleme solüsyonunda bulunan antibakteriyel özellik sayesinde kulakta istenmeyen üremelerinde önüne geçecektir. Kulak temizledikten sonra kedinizin kulağını sallamasına izin veriniz böylelikle iç ve orta kulakta bulunan kirlerde bu yolla çıkacaktır. Eğer çok kirli bir kulak ile karşılaşırsanız Veterinerinize danışmayı tercih etmelisiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.