Kedilerde Sivilce ve Siyah Nokta Çıkar mı?

kedi sivilce

kedi sivilce

Kedilerde Sivilce ve Siyah Nokta Çıkar mı?

 

İnsanlarda olduğu gibi kedilerdede sivilce ve siyah nokta çıkabilir. Peki neden kedilerde sivilce ve siyah nokta çıkıyor olabilir. Kedinizin yüzünde veya vücutlarının değişik bölgelerinde sivilceler çıkabilir. Bu tip cisimler kedinize herhangi bir ağrı veya sızı vermez. Sivilciler sadece genç kedilerde çıkmaz, kedilerin yaşının hiç bir önemi yoktur, yaşlı kedilerde’de çıkabilirler.

Sivilcileri ortadan kaldırmak için nasıl bir tedavi uygulayabiliriz?

Kedilerde sivilce kozmetik bir hastalıktır, bu hastalık devamlı tekrarlamaktadır. Kontrol altında tutup tebbirler alarak tedavi etmeniz gerekmektedir. Genelde alt ve üst dudakta asemptomatik kamedonlar vardır. Enfeksiyon varsa püstüller oluşturabiliyor. Ciddi hastalıklarda çene etrafındaki cilt kalın ve edematöz (şişmiş) hale gelebiliyor. Bu hastalık diğer kedi hastalıkları ile karıştırmamalıdır, kesinlikle veteriner hekiminizin önerileri ile tedavi edilmesini öneriyoruz.

Veteriner hekim McCormick-Rantze’ye göre hafif akciğer sivilcesi olan vakalarda yani henüz enfekte olmamış kedilerde, akne pedleri ve ilaçlı şampuanlarla tedavi edilmesi mümkündür. Eğer yara bölgesi enfeksiyon kaptı ise, tedavi olarak 3 ile 7 hafta boyunca antibiyotikler kullanmak gerekebilir. Ayrıca enfeksiyon kapan yerleri antiboyotik sabunu, hidrojen peroksit, seyretilmiş iyot, seyretilmiş epsom tuzları ve tropikal a vitamini ile hafifçe temizleyebilirsiniz. Durumu daha ciddi vakalarda benzoil peroksit veya klorheksidin içeren merhemler, jeller ile cildi temileyebilirsiniz. Dermalit sorunlarını azaltmak için plastik mama kabı ile yemek ve su veriyorsanız bunu seramik mama kabı veya metal mama kabına dönüştürebilirsiniz. Plastik mama kabları gözeneklidir ve bakterileri barındırabilir. Bu bakteriler kedinize bulaşabilir. Feline akne’nin neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Kedinizin strese girmesi veya sahipleri ile olan ikili iletişimleri olabilir. Bunlar dışında sağlıklı beslenmediği takdirde bu hastalıklara yakalanabilirler. Bu tip durumlar ile karşı karşıya kalmamak için size önereceğimiz şey kuru kedi mamasını sağlıklı ve güvenilir markalar tercih etmenizdir. Profesyonel kedi mamaları kedinizin günlük bütün vitamin ihtiyaçlarını karşılayacağını unutmayınız.

Bu hastalıklar ile ilgili tedaviye başlamadan önce önerdiğimiz gibi kesinlikle veteriner hekiminize danışın ve gerekli testleri yaptırın. Bu hastalık kedinizin ilerleyen yaşlarda sorun yaşamasını sağlayacaktır. Tedavi süresinde sabırlı olmanızı ve kedinizin tedavisini dikkate almanızı öneririz. Kedinize ve size hastalık konusunda bol şans diliyoruz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir