Kedilerin Alt İdrar Yolu Hastalığı (Flutd)

 

kedi FLUTD

kedi FLUTD

KEDİLERİN ALT İDRAR YOLU HASTALIĞI (FLUTD)

Kedilerin alt idrar yolu hastalığı (flutd) spesifik bir hastalık olmaktan ziyade kedilerin idrar kesesini veya üretrasını etkileyen durumları tanımlamak için kullanılır. FLUTD sebep olan faktörlerin klinik belirtileri çok benzerdir ve ileri diagnostik tetkikler yapmadan tam olarak altında yatan sebebi bulmak bir hayli zordur.

Birçok hastalık alt idrar yollarını etkileyebilirken hiçbir sebep yokken de bu sorunlar görülebilmektedir.  Alt idrar yolları hastalığını olan flutd a neden olan etmenler şu şekilde sıralanırlar. İdrar taşları; struvit ve kalsiyum oksalat en çok görülen idrar taşlarıdır. Mikroskop yardımı ile bu taşların varlığı kesin olarak kanıtlanmaktadır.  Bakteriyel enfeksiyonlar ,bakteriyel sistit de alt idrar yolları problemleri oluşumu riskini arttırıcı faktörler arasında yerini almaktadır. Üretral tıkaçlar daha çok erkek kedilerde karşılaştığımız bu durum idrar kesesi içinde ki epitel dokunun döküntüsü sonucu görülmektedir.  Anatomik olarak üretra çapında ki daralmalar ve bu durumda idrar geçişi zorlaşır. Yaygın olmamakla birlikte tümörlerde flutd a neden olan sebepler arasında yerini almaktadır. Nedeni belli olmayan sistit vakalarında aşağı üriner sistem bozukluklarına neden olan en büyük etken arasında yerini almaktadır.

FLUTD Klinik belirtiler genellikle birden çoktur.  Zor veya ağrılı idrar yapma , kum kabına gitmede sıklık, kum kabına gidip eşeleyip yapmadan çıkma, idrarda kan , kum kabının dışında idrar yapma, genital bölgeyi aşırı yalama, aşırı sinirlilik ve huzursuzluk, idrar kesesi kanalının tıkanmasına bağlı olarak idrar yapamama gibi nedenler sıralanır. En çok risk taşıyan kediler ise; Aşırı kilolu kediler, erkek kediler, kısırlaştırılmış kediler, az su tüketenler, az egzersiz yapan kediler olarak sıralanır.

Kediler Flutd Tedavisi  öncelikle altta yatan ana sebep bulunur ve onun tedavisi yapılır. Genel olarak su tüketimini arttırmak bunun için konserve mamalardan destek alabilirsiniz, kedi konserve mamaların su oranları %70 civarında su içermektedir, bunun dışında et ve tavuk haşlama suları da kedileri cazip kılar. Kedinizin tüm stres faktörlerini ortadan kaldırmalısınız bunun için kedi kumunuzu sık sık temizlemelisiniz. Kedinizin egzersiz yapmasına teşvik edilmeli,  Sistit vakalarında uygun antibiyotik ve idrar yolu antiseptikleri kullanımı büyük oranda sorunu çözmektedir fakat bu tedavilerin uzun sürüyor olması hasta sahibine muhakkak söylenmelidir. İdrar kesesi taşları büyük ise cerrahi yolla alınır.  Taşlar o kadar büyük değil gıda değişikliği ile çözülebilecek ise bu durumlar için hazırlanan kedi kuru mamaları tercih edilmelidir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir