Kedilerin Görüş Açısı, Kediler Karanlıkta Görürler mi?

kedi gözleri

kedi gözleri

Kedilerin Görüş Açısı, Kediler Karanlıkta Görürler mi?

Kedinin insanlardan çok farklı göz özellikleri vardır. Kedigillerin doğaları gereği yaşamlarını sürdürmek için avlanmaları gerekmektedir, gözleri gece ve gündüz avlanmaları için adeta tasarlanmıştır. Gündüzleri gibi geceleride çok iyi görebilirler.

Kediler karanlıkta görebilirler mi? Gelelim kedi severlerin merak ettiği soruya, kediler simsiyah olan karanlık bir odada tıpkı insanlar gibi göremezler. Fakat karanlığa ufak bir ışık düştüğünde insanlarda farklı olarak görme oranları çok fazla değişiklik göstermektedir. Yani kediler için karanlıkta bir ay ışığı bile görüş için yeterli oluyor gibi düşünebilirsiniz. Tapetum, kedinin gördüğü ışık seviyesini artırıyor. Tapetum retinası, kedilerin ışığın %50 daha fazla almasını sağlamaktadır. Tapetum retinasını kedilerin fotoğraf çekerken çıkan flaş patlaması sonucunda yeşil olarak görüntülenmektedir.

Kediler kafaları etrafında yaklaşık 300 derece görüş açısı yakalarlar. Bu görüş açısı insanlarda 180 dereceden biraz fazladır. İnsan gözünden farklı olan bir diğer göz özelliği ise kedi gözlerinin hızı, saniyede 4 milimetre hızla hareket ettirirler. Avlarını yakalaması için mükembel bir özellik, fare gibi hızlı bir hayvanı gözlerinin bu özellikleri sayesinde kolayca avlayabilir.

Kedilerin uzakları görüş acısı insanlardan çok daha iyi olsada, kedilerin %45 i burunlarının bir köşesini göremezler.

Kedi Renkleri Nasıl Görür?

Köpekler gibi renk körü değillerdir, renkleri görebilirler. Fakat insanlar gibi renkleri canlı ve parlak görmezler. Renkleri ayırmak için çok fazla yetenekleri bulunmamaktadır. Kedilerin en iyi gördükleri renk mavi ve sarıdır, kırmızı ve yeşilide görebilirler, kedi oyuncakları alırken bu renkleri almanızı tavsiye ederiz.

Bazı Kedi Türleri Şaşı doğuyor

Bazı kediler insanlarda olduğu gibi şaşı doğuyor, fakat şaşı doğmaları onların görme sorunu olduğu anlamına gelmemektedir. Yaşlandıkça gözlerindeki o müthiş özellikleri yavaş yavaş kaybederler. Kediler için gözleri inanılmaz bir önem arz etmektedir, kedi göz temizleme solüsyonu ile temiz kalmasını sağlamanızı öneririz.

Mavi Gözlü Kedilerin Göz Hassasiyeti

Gözleri mavi olan kedi türleri diğerlerine göre daha hassas gözleri vardır. İnsanlarda olduğu gibi aniden parlayan ışıklara tepki gösterebilirler. Mavi gözlü ve beyaz renkte olan kedilerin aynı zamanda sağır olma olasılıkları yüksektir.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.