Kedinizi Ev Ortamına Nasıl Alıştırabilir, Onları Nasıl Evcilleştirebiliriz

obezkedi

obezkedi

Kedinizi Ev Ortamına Nasıl Alıştırabilir, Onları Nasıl Evcilleştirebiliriz

Kediler evimizde ailemizdeki diğer kişiler gibi bir birey olarak yaşamaktadırlar. İnsanlarda olduğu gibi kedilerinde ev içinde bazı sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları onlara öğretmek sizin görevinizdir. Eğer kediniz yavru iken sizinle yaşamaya başladı ise işiniz daha kolaydır, fakat yetişkin olarak sahiplendiğinizde bazı alışkanlıkları yıkmak ve onlara bazı davranışları öğretmek daha zor olabilir.

Kedilerimi Nasıl Sevmeliyim?

Öncelikle onları evcilleştirmeden önce nasıl davrancağınız hakkında bir kaç önerimiz var. Her kedinin tıpkı insanlarda olduğu gibi sevilmesini istedikleri yerler ve istemedikleri yerler vardır. Kedinizin sevilme tercihlerini öğrenmek sizin zaman içinde yapacağız gözlemlere dayalıdır. Kedilerin sevilmesi istedikleri yerlerden bir kaç örnek aşağıdaki gibidir.

-Çene altında

-Yanaklarından

– Kulaklarının arkasından

– Kuyruk Tabanından

Evdeki Eşyalarıma Zarar vermemesi için ne yapabilirim?

Her kedi sahibinin ortak sorunu olan evdeki eşyalara zarar verme eylemi, bu eylemi nasıl durdurabiliriz. Kedilerinizin bu eylemi yapmasının asıl nedeni tırnaklarını törpüleme görevini yapmaktadır. Aynı zamanda enerjisini atmak için bu yolu izleyebilirler. Çoğu kedi sahibi bu sorundan dolayı çok sevdikleri koltuk takımlarından ve diğer eşyalarından olmaktadır. Bunun çözümü aslında oldukça kolaydır. İlk yapmanız gereken işlem evinize bir kedi tırmalama tahtası almaktır. Kedinizin bu tırmalama tahtasına ilk etapta alışması için ve aynı zamanda oyuncakları ile oynaması için kedi otu veya kedi otu spreyi almanız gerekmektedir. Bu kedi otu kedinizin avcılık iş güdülerini harekete geçirir ve tırmalama tahtası ile oynamasını sağlar. Aynı zamanda kedi otu kedinizin oyuncaklarına sıkabilir ve onunla oynamasına teşvik edebilirsiniz.

Mutfakta ve Yemek Masalarında Gezmesini Nasıl Önleyebilirim?

Evde özellikle hanımların en çok şikayet ettiği ve zorlandığı konulardan biri olan mutfak tezgahları ve yemek masalarında kedilerinin gezmesi. Bu durumu önlemek için yapabileceğiniz tek şey kedinize bunun yanlış olduğunu ses tonunuz ile anlatmak olacaktır. Kesinlik ile kedinize şiddet uygulamayınız aksi takdirde kedinizin psikolojisini bozabilirsiniz. Yavru kedilerde bu eğitimi vermek daha kolay olurken evinize sonradan gelen yetişkin kedilerde bu eğitimi vermek daha zordur. Sabırlı bir şekilde kedinizi eğitmenizi öneriyoruz.

Kedim Evde İşiyor

Genelde erkek kedilerde olan bu sorunun nedeni 2 şekilde ayrılmaktadır. Birinci nedeni evde hoşuna gitmeyen bir şey yüzünden sizi protesto ediyor olabilir. 🙂 Bu duruma örnek vermek gerekir ise kedi kumunun mis olması diyebiliriz. İkinci neden ise çiftleşme iç güdüsü ile diğer dişi kedilere iz bırakıyor olabilir. Bunun çözümü çok basittir, erkek kedinizi kısırlaştırmanız gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir