Köpeğim Beni Görünce Aniden İdrarını Kaçırıyor

köpek

köpek

 

Köpeğim Beni Görünce Aniden İdrarını Kaçırıyor

Köpeğinizi güzel bir şekilde bakıp beslediniz büyüttünüz belirli bir yaşa getirdiniz. Düzenli bir şekilde mamasını verip tuvalete çıkardınız ve tuvalet eğitimini de güzel bir şekilde aldı. Fakat yine de siz dışardan eve gelince size doğru koşuyor ve idrarını kaçırıyor. Bu durum ne bir korku neden bir eğitim sorunudur. Bunun birkaç sebebi olmakla birlikte daha çok doğal içgüdüsel davranışları olarak adlandırıyoruz. Bu davranışın altında köpeklerin yaşamlarında gözlenen hiyerarşik düzenden kaynaklanmaktadır. İtaatkarlık adına görülen bir idrar kaçırma çok fazla istenen bir durum değildir fakat genellikle küçük ırk köpeklerde görülmektedir.

Köpekler genellikle sürü halinde yaşarlar ve aralarında genellikle bir lider seçerler ve ona itaat ederler çünkü hiyerarşik düzen bunu gerektirir. Bu süreçte kendi aralarında iletişim kurarlar ve birçok davranışsal aktivite sergilerler. Bu davranışta onlardan biridir köpeğinizin  sizin önünüzde çömelerek idrarını yapması sahibine itaatkar olduğunun bir göstergesidir.

Bu tür davranışların önüne geçmek ve olmamasına meydan vermemek sizin elinizde olan bir durumdur. Bu tür idrar sızdırma durumlarında ona kızmak, cezalandırmak, onu hırpalamak onu daha çok bu davranışa teşvik eder. Yada bu kez yapmayacağı varsa bile inat olarak gözünüzün içine baka baka yapar. Bu tür durumlarda eve geldiğiniz zaman onu heyecanla sevmeyiniz birçok hayvan sahibinde bu tür problemlerle karşılaşıldığı görülmüştür. Dışarıdan eve gelince yüksek sesle ve coşkulu şekilde köpeğiyle ilgilendiği durumlarda köpek heyecandan ve ona karşı duyduğu sevgi ve özlemden kaynaklı bir idrar sızdırması yapmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçebilmek için eve sakin bir şekilde geliniz ve köpeğinizi yavaşça onun heyecanını gidererek seviniz. Bu şekilde yavaş yavaş bu tür problemlerin önüne geçilecektir.

Başka bir yol ise köpeğiniz sizi gördüğü zaman yavruluk döneminden aklında kaldığı oyun oynama içgüdüsü ile yine idrarını kaçırır bu idrar kaçırmayı oyun başlangıcı olarak düşünür. Bu süreçte eve gelir gelmez hemen dışarı çıkartınız böylelikle heyecanını ve enerjisini dışarda atacaktır. Bu tür idrar kaçırma davranışları düzeldikçe köpeğinizi belirli zaman aralıklarıyla ödüllendiriniz. Ödül için köpek ödülleri veya kendisinin köpek kuru mamasını tane tane şekilde dışarıya çıkardığınızda verebilirsiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.