Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper)

köpek hastalığı

köpek hastalığı

Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper)

 

Hastalığın tanımı (distemper) : Köpeklerde multisistemik hastalığa yol açan bir çok karnivor türünü etkisi altına alan çok bulaşıcı viral bir enfeksiyondur.  Etken paromixovirus ailesindendir. Hastalık daha çok 3-6 aylık aşılanmamış yavru köpeklerde görülmekte olup son derece tehlikeli ve ölümcüldür. Etken soğuk ve sıcak hava çevre koşullarına oldukça dirençlidir. Bulaşma direk temas sonucu bulaşabileceği gibi burun akıntısı, göz akıntısı, salya, enfekte  mama kabı, dışkı ve idrar ile bulaşabilmektedir.  Virüs öncelikle solunum yoluna yayılır ve burada ki lenf nodüllerine yerleşir. Lenf sistemine giren virüs buradan lenf yoluyla mide bağırsak sistemine, merkezi sinir sistemine yayılır ve etkisini göstermeye başlar.  Daha çok 3-6 aylık dönemde karşılaşılan bu hastalığa her yaş gruplarında da görülebilmektedir. Hastalık daha çok yeterli anne sütünü almamış bağışık sistemi tam anlamıyla oturmamış yavrularda görülmektedir.  Bu sebeple yavru köpeklerin  50-55 günlüğe kadar annesinin yanında kalıp yeterli anne sütünü aldıktan sonra hayata başlamasını tavsiye ediyoruz.

Hastalığın Klinik belirtileri (distemper):  Hastalık etkenini alan köpekte 4-7 gün sonrasında yüksek ateş görülmektedir. Etkenin vücutta çoğalıp yayılma süresi 3-10 gün arasında değişmektedir.  Yüksek ateş ile başlayan klinik belirtiler göz ve burun akıntısı, halsizlik, iştahsızlık olarak görülmektedir. İlk olarak solunum sistemine yerleşen virüs burada respiratörik sistemi etkisi altına alır ve soluk alıp vermede bir takım problemler yaşanır.  Bu belirtilerin akabinde kusma ve ishaller yoğun bir şekilde görülmektedir.  Hastalık sürecinde çift fazlı ateş de hastalığın tanısını koymada hekime zorluklar yaşatır. Ateş bazen 40-41 dereceleri bulurken bazen normal seyredebilmektedir. En tipik belirtiler ise aşırı göz akıntısı ve sulanması, solunum güçlüğü, iştahsızlık ve ilerleyen vakalarda nörolojik bozukluklar ve tikler görülmektedir.  Nörolojik bozuklukların devamında idrar kaçırmada gözlenebilmektedir. Kaslarda istemsiz seyirmeler ve çeşitli sinirsel nöbetlerde hastalığın ilerlemiş vakalarında gözle görülebilen diğer bulgulardır. Hastalığın tanısını koymada bu belirtilerin bir kaçının birlikte gözlenmesi sizi şüphelendirir kesin tanı ise Veteriner hekim kontrolünde yapılan hızlı test kitleri ile koyulmaktadır.

Tedavi ve Koruma (distemper): Veteriner Hekim kontrolünde uygun tedavi prosedürü oluşturulduktan sonra hastanın hospitalizasyonu sağlanır. Hatsa hayvan mutlaka karantinaya alınmalı diğer hiçbir köpek ile kesinlikle temasa geçmemelidir. Hastalık solunum yolu ile de bulaşabileceğinden mutlaka bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Hastalığın teadavi protokolünde sekonder enfeksiyonlara karşı uygun antibiyotik uygulamaları, ve semptomatik tedavi yapılır. Direkt virüs ile savaşabilecek antikorlar günümüz de mevcuttur mümkünse 5-7 gün süre ile tedaviye ek olarak bu uygulamanın yapılması hastanın hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Bu kadar ölümcül olan ve bir çok sistemi etkileyen hastalığa karşı koruma oldukça basittir . 8-10 haftalık iken sağlıklı köpeğe 21 gün ara ile 3 doz karma aşı yapılması hastalığa yakalanma oranını %90-95 lere kadar ortadan kaldırmaktadır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.