Pire Alerjik Dermatitisi (Pire Isırığı)

Pire Alerjik Dermatitisi (Pire Isırığı)

Pire Alerjik Dermatitisi (Pire Isırığı)

Pire Alerjik Dermatitisi (Pire Isırığı)

Pire alerjik dermatitis yani pire ısırığı kedi ve köpeklerde en sık görülen deri hastalıklarından birisidir. Yaklaşık 2000 den fazla pire türü vardır fakat bunlardan sadece birkaç tanesi klinik dermatolojik hastalıklara neden olur. Kediler ve köpekler bir çok pire cinsine ve türüne sahiptirler . Kediler için dermatolojik açıdan önemlisi ctenecephalites felis, köpekler için ise ctenocephalides canistir.  Pire salyası bir çok antijenik uyarıma sahiptir ve deride allergen yapıya neden olur. Bu allergen yapılarda deride çeşitli yangısal hastalıklara neden olur. Kedi ve köpeklerde bu allergen yapılar derecelere göre farklılık gösterirler bu farklılıklarda da bir takım klinik semptomlarda ayrımlar ortaya çıkar. Hastalık coğrafi konumla veya mevsimle ilişkilendirilebilir. Çünkü coğrafi konum pirelerin görülmesinde büyük önem taşımaktadır. Sıcak iklime ve ormanlık yeşilliğin bol olduğu balçık sazlık bölgelerde pireler yoğun olarak görülmektedir. Pire alerjilerinde ırk yada cinsiyet yatkınlığı saptanmamıştır. Pire ısırığı alerjisi her yaşta olabilmektedir. Sağlık bakım ile ilgili diğer yazılarımız için inceleyiniz.

Klinik Bulgular

Pire alerjilerinde en belirgin klinik bulgu kaşıntılardır. Kaşıntılar kullanılan gıdanın içeriğine, mevsime, yaşanılan coğrafyaya göre değişiklik göstermektedir.  Ayrıca kedi veya köpeğin bakıldığı beslendiği ortamın kalitesi ve barınma koşulların pirelerin görülme sıklığını açıklamaktadır. Köpeklerde genellikle kuyruk kökü baş boyun bölgesinde , iguinal bölgede kaşıntıya bağlı kabuklanma, eritem püstül, kepeklenme görülmektedir. Köpeklerde kıllarda karmaşık bakımsız bir görüntü yer yer kıl döküntüleri görülmektedir. Kedilerde de benzer bölgelerde görülmektedir farklı olarak arka bacağın iç kısmı abdomoende simetrik olmayan tüysüz bölmeler bulunmaktadır. Bazı destek ürünleri tercih edilebilir

Pire alerjisinin tanısında yetişkin pirelerin varlığı ve pire dışkısı hastalıktan şüphelendirir.  Ayrıca hastalıkta gıda alerjisi, mantar enfeksiyonu , uyuz enfestasyonu ve bakteriyel üremelerin varlığı göz önünde tutulmalıdır. Pire alerjik dermatit sağaltımı için bir çok farklı yöntem vardır. İşlem sırası şu şekildedir.

  1. Öncelikle kedi veya köpek uygun şampuanlar ile 3-4 defa köpürtülerek yıkanmalı ve güzelce kurutulmalıdır.
  2. İkinci olarak Piyasa da ki pire damlaları enseye kedi veya köpeğin yalayamayacağı noktaya tüyler aralanarak deriye gelecek şekilde tek noktaya damlatılır.
  3. Kedi veya köpeğin kullandığı eşyalar dezenfekte edilmeli gerekirse ev içinde ilaçlama yapılmalıdır.
  4. Yoğun pire görülen bir bölgede yaşanıyorsa 15 gün ara ile iki doz pire damlası yapılması ve sonrasında pire tasması takılması koruyuculuğu arttıracaktır.
  5. Pire den kurtulduktan sonra yazın ayda 1 kışın da 2 ayda 1 şeklinde düzenli olarak pire damlası damlatılır.
  6. Alerji oluşan ve tahrip olan deri için çeşitli yağ asitleri ve besleyici takviyeler kullanılmalıdır.
  7. Kaşıntıların giderilmesi için kortizon uygulanabilir.
  8. Gerekirse gıda değişimine gidilmesi sağlanır.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.