sayomed

Samoyed Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bembeyaz kabarık tüyleri ve güzel yüzleri ile hayvan severleri kendine hayran bırakan Samoyed köpek cinsinin anavatanı Sibirya’dır. Adlarını Sibirya’da yaşayan Samoyed halkından alan bu köpekler geyik avlarında kullanılmışlardır. Dolayısıyla avcılık yetenekleri gelişmiş olan Samoyedler 19. yüzyılda İngiltere’ye götürülerek dünyaya yayılmışlardır. Yaşadıkları coğrafyanın doğal koşullarına uyum sağlayan bu köpekler oldukça soğuk hava şartlarına dayanabilmelerini sağlayan kürk yapısına sahiptirler. Sibirya’nın çetin ikliminde kızak çekmek gibi zorlu bir görev üstlenen Samoyed köpek ırkının sıcak yerlerde yaşaması hayat kalitelerini düşürecektir. Yoğun egzersiz ihtiyaçları, özgür doğaları ve çok havlamaları nedeniyle apartman dairelerine uyum sağlamaları zor gibi gözüken bu köpeklerin iyi ve doğru bir eğitimle bu dezavantajları ortadan kaldırılabilir.

Samoyed köpek

Samoyed köpek

Samoyed Köpeklerin Genel Özellikleri

*Anavatanları Sibirya’dır.

*Orta irilikte köpek ırklarındandır. Erkek Samoyedler’in yüksekliği 55’ten 60 santimetreye ulaşırken dişilerde bu sayı en çok 53 santimetre kadardır. Erkeklerinin ağırlığı ortalama 30, dişilerin ise 24 kilogramdır.

*Sık tüylere ve çift katmanlı kalın bir kürke sahiptirler.

*Tüyleri genellikle beyaz renktir. Bazı Samoyed köpek cinslerinde yer yer krem rengi lekeler görülür.

*Egzersiz ihtiyaçları yüksek, enerjik ve oyuncu hayvanlardır.

*Av yetenekleri gelişmiştir.

*Bağımsızlıklarına düşkün köpeklerdir.

*Zeki köpeklerdir fakat lider ve inatçı bir karaktere sahip olmaları eğitimlerini zorlaştırabilir.

*İnsanlara karşı nazik ve sevecendirler ama diğer köpek türleri ile iyi anlaşmaları onlara yavruyken alışmalarına bağlıdır. Kendi türlerinden köpeklerle anlaşmakta zorlanmazlar.

*Dişileri erkeklerinden çok daha uyumludur.

*Sinirlendirildiklerinde ve savunmaya geçtiklerinde agresif tavırlar sergileyebilirler.

*Gürültücü köpeklerdir, fazla havlama eğilimleri bulunur.

*Soğuk hava şartlarına çok dayanıklı olsalar da kalça çıkıklığı, şeker hastalığı ve katarakt Samoyed köpek ırkında sık görülen rahatsızlıklardır.

*14 yıl kadar bir ömre sahiptirler. İyi bir bakımla bu süreyi uzatmak mümkündür.

sayomed_2

Samoyed Köpek Irkı Bakımı

Güzelliği ve kendine has gülümsemesi ile büyüleyen Samoyed köpek ırkının hoş görüntüsü sizi aldatmasın. Bu köpekler aslında pamuğu andıran tüyleri kadar yumuşak bir karaktere sahip değildirler. Bağımsızlığa ve özgürlüğe düşkün, başına buyruk bir cins olan Samoyedler lider olmayı çok severler ve otorite kabul etme konusunda çok başarılı değillerdir. Yavruyken eğitildiğinde nazik ve sosyal olabilen Samoyed köpek cinsi kızdığında tatlı görünümünden beklenmeyecek şekilde agresifleşebilir. Bunun için mutlaka ciddi bir eğitimden geçirilmelidir.

Ailesini ve yuvasını çok sevse de tek başına geniş alanlarda koşup oynamaktan vazgeçemeyen Samoyedler fazla egzersize ihtiyaç duyarlar ve apartman daireleri onlar için çok da uygun değildir. Yani geniş bahçeli bir eviniz yoksa bir Samoyed sahiplenmeniz pek tavsiye edilmez. Bunun bir nedeni de Samoyedlerin yüksek tonda sık sık havlamalarıdır.

Sibirya’nın soğuklarına alışkın olan Samoyed köpek ırkı sıcak yerlerde yaşamakta zorlanır. Çift katmanlı kürkleri ve sık tüyleri onları soğuktan korurken yaz aylarında bunalmalarına neden olacaktır. Mevsim geçişlerinde yoğun tüy döken bu köpeklerin tüy bakımları aksatılmamalıdır. Bu sevimli köpekleri haftada en az iki kez fırçalamanız gerekir. Ayrıca bu köpekler tüy bakımı da sağlayan KURU KÖPEK MAMALARI ile beslenmelidirler. Samoyedler’in bakımını zorlaştıran yoğun tüyleri kulak içlerinde de bulunduğu için kulak temizliğine de özen göstermeniz şarttır.

KÖPEKLER ÜŞÜR MÜ? yazımız da ilginizi çekebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir