scottish-kapak

Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Minik, aşağı doğru kulakları ve British Shortair kedilerine benzerlikleriyle bilinen Scottish Fold kedileri 1960’lı yıllarda İskoçyalı bir çiftçi tarafından keşfedildi. Aynı yıllarda başlı başına bir kedi cinsi olarak tanınan bu sevimli kedilerin atalarından bir tanesinin British Shortairlar olduğu düşünülmekte.

Scottish Fold kedilerinin sahip olduğu minik ve kıvrık kulaklar aslında genetik bir anomalinin sonucudur. Bu anomali kıkırdak yapısında olup kıkırdaktaki bozukluk nedeniyle bu kedilerin kulakları aşağı doğrudur. Bu kediler kulaklarındaki genetik bozukluğun dışında diğer kalıtsal hastalıklara da çok yatkınlardır ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Scottish Fold kedilerinin tamamında eklem rahatsızlıkları görülebildiği gibi börek hastalıklarına da meyilli oldukları bilinir.

İyi bir bakımla ömürleri uzatılabilen Scottish Foldlar, güzellikleri sayesinde birçok ödüle layık görülmüşlerdir ve dünyada yaygın olarak sahiplenilmektedir.

scottish-fold

Scottish Fold Kedisi Genel Özellikleri

*İskoçya kökenli kedilerdir.

*1960’lı yıllarda fark edilmişlerdir.

*Atalarından bir tanesinin British Shortair kedileri olduğu bilinmektedir. Fiziksel olarak da British Shortairlara çok benzerler.

*Kulakları kıvrıktır. Bu kıvrık kulaklar genetik bir bozukluğa işaret eder.

*Genetik hastalıklara yatkındırlar.

*Börek rahatsızlıkları bu kedilerde sıklıkla görülür.

*Hemen hepsinde eklem hastalıkları mevcuttur. Bu nedenle sürekli vitamin takviyesine ihtiyaç duyarlar.

Kedi Vitaminlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

*Eklemlerindeki sorun yüzünden hareketli hayvanlar değildirler.

*Tüyleri yumuşak ve sıktır. Scottish Fold kedilerinin uzun tüylü (longair) ve kısa tüylü (shortair) olmak üzere iki farklı tüy yapısına sahip cinsi bulunur.

*Gözleri iri ve yuvarlaktır.

*Tüyleri genellikle duman grisi ve koyu gri renklerindedir ama farklı renk ve desende tüylere sahip cinsleri de bulunmaktadır. Özellikle çizgili olanları çok fazla tercih edilmektedir.

*Orta irilikte bir beden yapısına sahiptirler.

*Ortalama ağırlıkları 6-7 kilogram civarındadır.

*Çok uysal kedilerdir.

*Düzeni ve rutini çok severler. Yemek ve uyku saatleri çok belirgindir.

*Akıllı kedilerdir, öğrenmeye açıktırlar.

*Sevilmekten ve ilgi görmekten hoşlanmalarına rağmen kucağa alınmak onları çok mutsuz eder.

*Sessiz bir yapıları vardır, fazla miyavlamazlar.

*Yalnız kalmaktan hoşlanmalarına karşın sahiplerine karşı cana yakındırlar.

*Agresif davranışlarda bulunmazlar, sabırlı kedilerdir.

*İyi bir bakımla ömürleri 15 yılı bulabilir.

scottish-fold2

Scottish Fold Kedisi Bakımı

Genetik hastalıklara yatkınlığı olan Scottish Fold kedilerinin bakımı diğer kedi cinslerine göre çok da kolay değildir. Eklem rahatsızlıkları ve böbrek hastalıkları sıkça görülen bu kedilerin bakımında ve beslenmesinde özenli olmak gerekir. Onlara özel üretilen mamalar ile beslenen Scottish Fold kedileri, ekstra vitamin takviyesine ihtiyaç duyarlar. Çabuk hastalık kapabileceklerini göz önünde bulundurarak ona sağlayacağınız yaşam ortamı ile mama ve su kapları düzenli olarak temizlenmelidir.

Scottish Fold kedileri eklemlerindeki hassasiyet ve ağrıları nedeniyle az hareket ederler. Günün çoğunu uyuyarak geçirmeleri de bundandır. Çok uysal ve sakin hayvanlar oldukları için oyun ve yaramazlık konusunda zayıftırlar. Ama yaşadıkları ortama çabuk uyum sağlarlar.

Uzun tüylü yani Longair Scottish Foldlar’ın tüy bakımı haftada en az iki kez yapılmalıdır. Shortair Scottish Fold olarak bilinen kısa tüylü cinslerini ise haftada bir kez taramanız yeterlidir.

Hastalıklarından ve karakter yapısından ötürü çekinden bir kedi ırkı olan Scottish Foldlar, vaktinin çoğunu uyuyup dinlenerek geçirmek ister. Bu nedenle gün içinde uzun süre yalnız kalmayı severler. Uyanık olduğu zamanlarda sahiplerinin etrafında olmaktan hoşlanırlar ama kucağa alınmak onlar için kabustur. Yaşadığı evdeki tüm canlılarla iyi geçinme eğilimi içindedirler. Onu sevdiğiniz zaman genellikle elinizi yalayarak size dostça bir karşılık verecektir.

İyi ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyan Scottish Fold kedileri iyi huylu karakterleri, sakin doğaları ve sahibine olan bağlılıklarıyla tam ve mükemmel birer ev kedisidirler.

İRAN KEDİSİ ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir