Sevimli Dostlarımız Kediler Neden Kusar

Sevimli Dostlarımız Kediler Neden Kusar?

Sevimli Dostlarımız Kediler Neden Kusar?.Kediler günümüzde en çok beslenen ve bakılan evcil hayvanlar arasında bulunmaktadır. Bu bakım esnasında eğer kedilerle çok fazla ilgilenilmezse, onların bakımları iyi yapılamazsa kedilerde kusma durumu görülebilir.

Kedilerde kusma sık sık görülebilen bir durumdur. Bu nedenle eğer kedinizin kustuğunu görürseniz çok fazla endişelenmemenizi öneririz. Çünkü kediler çok fazla yalanırlar ve bunu yaparken yuttukları tüyleri çıkarma ihtiyacı hissederler.Yutulan tüylerin çıkarılması için sağlık bakım ürünleri tercih etmelisiniz destek amaçlı olarak.Ayrıca sağlığı için kedi vitaminleri de destek olarak kullanılmalıdır.Fakat yine de kediniz çok sık sık kusuyorsa bunu gözlemlemeli ve gerekirse de bir veteriner hekime göstermelisiniz. Çünkü sık sık görülen kusma kediniz için bir hastalık belirtisi olabilir.

Kediler Neden Kusar

Sevimli Dostlarımız Kediler Neden Kusar?. Kediler pek çok farklı sebeple kusabilirler. Bunlar arasında en sık rastlanan yediği yiyecekler nedeniyle kusmalarıdır. Özellikle yedikleri bozuk yiyecekler, yedikleri otlar ve besin kaynaklı alerjiler yiyeceğe bağlı kusmalarına neden olabilmektedir.Kusmanın doğrudan nedeni olmamakla birlikte yedikleri mama ve konserveler de kusmaya yol açabilir.Bu nedenle mama seçiminde  de dikkatli olunmalı. Diğer bir kusma nedeni ise karın tümörleri, karaciğer iltihapları ve pankreas iltihaplanmalarıdır. Kullanacağı bazı ilaçlardan dolayı, mide zehirlenmelerinden dolayı da kediniz kusma ihtiyacı hissedebilir. En tehlikeli olanlar da zaten bu tarz zehirlenmeler sonucunda gerçekleşen kusmalardır.

Bir diğer kusma nedeni kedilerde hastalıklar sonucu ortaya çıkan kusmalardır. Bu hastalıklar, kabızlık, yabancı cisim yutmaları ve bağırsak düğümlenmeleridir. Bunlarla birlikte hormonal ve metabolik hastalıklar, diyabet ve stres durumları da kedinizin sık sık kusmasına neden olabilecek durumlardandır.

Kedilerin Kusma Şekilleri

Kedilerin kusma şekilleri onların ne yüzünden kustuğunu da az çok bizlere söyleyen durumlardandır. Kısaca kedilerin kusma şekillerine göz atacak olursak;

  • Kedilerde Akut Kusma: kedilerin tüy yutmaları sonucunda ortaya çıkan kusmalarıdır. Bu kediler için normal bir kusma olarak görülür. Eğer kedinizde tüy yutmasına bağlı kusma gördüyseniz tek yapmanız gereken ona 1-2 saat boyunca mama vermemek olacaktır. Böylece kediniz biraz rahatlayabilir.
  • Kedilerde Aralıklarla Kusma: eğer kediniz aralıklı aralıklı kusuyor ve buna devam ediyorsa tehlikeli olan kusma şeklini gösteriyor demektir. Bu tip kusmaların nedenleri tümörler, metabolik rahatsızlıklar ve yiyecek kaynaklı alerjilerdir. Bu şekilde kusmaya devam eden kedinizi en kısa sürede bir veteriner hekime göstermeniz gerekmektedir.
  • Kedilerde Kan Kusma: eğer kediniz kan kusmaya başlamışsa çok ciddi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya demektir. Bu durum midede ya da bağırsaklarda ülser, iç kanama gibi nedenlerden dolayı oluşuyor olabilir. Hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime göstermeniz, mümkünse acil bir hekime ulaşmanız önemlidir.

Kedinizde bu gibi kusma durumlarında onu gözlemlemeniz, buna göre hareket etmeniz gördüğünüz gibi çok önemli bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir