Sigaranın Evcil Hayvan Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Evcil Hayvan Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Sigaranın Evcil Hayvan Üzerindeki Etkileri.Sigara içmek bilindiği üzere insan sağlığı üzerinde hem içenler hem de yanında bulunanlar için olumsuz etkileri vardır. Bu olumsuz etkiler sadece insanlarda değil, sevimli dostlarımız olan evcil hayvanlarda da sık sık görülebilmektedir. Ailemizin birer üyesi olan evcil hayvanlarımız da sigaradan son derece kötü şekilde etkilenebilmektedir. Bu nedenle nasıl ki yanınızda bir bebek ya da çocuk varken sigara içmekten kaçınıyorsanız yanınızda evcil hayvanlarınız varken de bundan kaçınmalısınız.

Sigara Dumanının Köpeklere Olan Zararları

Sigara dumanına sık sık maruz kalan hayvanların diğer hayvanlara göre çok daha fazla göz enfeksiyonuna, akciğer kanserlerine, alerjiye yakalandığı bilinmektedir. Bu ve buna benzer solunum yolu hastalıklarına köpeğinizin yakalanmamasını isterseniz yanında sigara içmekten kaçınmalısınız. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; sigara içilen bir ortamda yaşayan evcil hayvanlar, sigarasız ortamda yaşayanlara göre çok daha fazla oranlarda kansere yakalanmaktadır. Eğer evcil hayvanınız uzun burunlu ise daha çok burun kanserine, kısa burunlu ise de akciğer kanserine yakalanma riskleri artmaktadır.

Sigaranın Evcil Hayvan Üzerindeki Etkileri.Köpeklerin burun kanserine yakalanmalarının nedeni ise, sigara dumanında bulunan kanserojen maddelerin burun mukozalarında, burun kanallarında birikmeleridir. Bu da kanser riskini artırmakta, köpeğinizin sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamalarını önlemektedir. Çok fazla sigara dumanına maruz olan uzun burunlu köpeklerde tümör oluşumunun diğer köpeklere oranla %250 gibi çok yüksek miktarlarda olduğu bilinmektedir. Dediğimiz gibi köpeğiniz eğer kısa burunlu ise burun kanserinden ziyade akciğer kanserine yakalanma riskleri artış göstermektedir.

Sigara Dumanının Kedilere Olan Zararları

Kediler burunları kısa oldukları için herhangi bir sigara dumanından etkilenme sonucunda akciğer kanserine yakalanma riskleri artmaktadır. Sigara dumanı kedilerde sadece kanser riskini arttırmaz. Aynı zamanda zehirli, kanserojen maddelerin tüylerinde ve lenf bezlerinde birikmesi sonucunda sağlıklarını kaybedebilirler. Sigara dumanına çok fazla maruz kalan kedilerde lenfoma rahatsızlığına yakalanma riskinin iki kat arttığı bilinmektedir. Bu oran sigara dumanına maruz kalınmaya devam ettikçe de artacaktır. Kediler sık sık tüylerini yaladıkları için, tüylerinde biriken zehirli maddeler onların ağızlarında da tümör riski oluşturmasına sebep olabilmektedir.

Sigara Dumanının Kuşlara Olan Zararları

Eğer kuşlarınız sık sık sigara içilen bir ortamda iseler bu onları ölümle sonuçlandıracak şekilde kötü etkileyebilmektedir. Çünkü kuşların solunum sistemleri son derece hassas bir yapıya sahiptir. Bu da sigaraya maruz kalan kuşlarda zatürre, akciğer kanseri gibi riskleri arttırmaktadır.

Evcil Hayvanlarda Nikotin Zehirlenmesi

Nikotinin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri az çok bilinmektedir. Benzer etkiler evcil hayvanların çoğunda da görülmektedir. Eğer evcil hayvanlarınız sigara izmaritlerinizden yediyse bu onlarda nikotin zehirlenmesine neden olabilir. Sadece normal sigaralardan değil, son zamanlarda kullanımı artan elektronik sigaralardan da zehirlenmeler söz konusu olabilir. Bu nedenle evcil hayvanların olduğu yerlerde normal ya da elektronik sigaranın bırakılmaması önerilir. Yine evinizde havalandırmalar bulundurmanız da evcil hayvanlarınız için yararlı olacaktır.

Eğer evcil hayvanınızın sigara izmaritinizi yediğini düşünüyor ve nikotin zehirlenmesinden endişeleniyorsanız şu belirtilerin olup olmadığına dikkat edebilirsiniz;

  • Hızlı kalp atışı
  • Kusma ya da ishal
  • Küçülmüş göz bebekleri
  • Seğirmeler ve inlemeler
  • Çok fazla salya akıntısı

Bu gibi belirtiler varsa sevimli dostunuzu acil bir şekilde veteriner hekime göstermenizde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.