yorkchocolatekapak

York Chocolate Kedisi Özellikleri ve Bakımı

York Chocolate kedisi çok nadir bulunan kedi ırklarındandır. Amerika Birleşik Devletleri’nde tesadüfen keşfedilmiş olan bu kediler yeni bir türdür. İlk kez 1980’li yıllarda ortaya çıkmışlardır. Adını çikolata rengi tüylerinden alan York Chocolate kedisi kabarık ve yumuşak tüyleri ve kocaman yuvarlak gözleri ile harika bir görünüme sahip, son derece sadık bir dosttur. Tatlı göründüğü kadar sevecen ve oyuncu olan bu kediler çok fazla ilgi beklerler. Sahiplerine bağlılıkları hat safhada olsa da bağımsız olmayı sever ve evin dışına çıkmak isterler. Zekâları ve meraklı yapılarıyla bilinen York Chocolate kedileri eğitime çok da açık değildirler. Genellikle oyun, ilgi ve sevgi peşindedirler.

York Chocolate kedisi

York Chocolate kedisi

York Chocolate Kedi Irkı Genel Özellikleri

*Amerika Birleşik Devletleri anavatanlarıdır.

*Kalın bir kürke sahiplerdir. Bu nedenle soğuk hava şartlarına dayanıklı canlılardır.

*Tüyleri uzun ve yumuşaktır. Boynundaki tüyler gövdesinin diğer bölgelerine göre daha sıktır ve daha kabarıktır.

*Tüyleri çikolata rengindedir.

*Gözleri kehribar renginde ya da koyu sarı olabilir.

*Orta irilikte kedilerdir.

*Güçlü, atletik ve kaslı bir gövdeleri vardır.

*Sahiplerine çok bağlı kedilerdir.

*Meraklı ve zeki canlılardır. Fakat eğitime açık değildirler.

*Çok oyuncudurlar.

*Genellikle sessiz kedilerdir, çok fazla miyavlamazlar.

*Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

*İnsanlara sevecen ve sıcakkanlı davranırlar. Sosyal kedilerdir, diğer evcillerle de iyi anlaşırlar.

*Bilinen kalıtsal bir hastalıkları yoktur. Sağlıkları yerindedir.

*Ortalama ömürleri 15 yıldır.

YorkChocolate2

York Chocolate Kedisi Bakımı

Gözlemci ve meraklı olan York Chocolate kedisi bu özelliklerini keskin zekasından alır. Fakat zekasını oyun oynamak ve sahibinin ilgisini çekmek için kullandığından eğitim konusunda onlardan verim almak zordur. Onu eğitmek istiyorsanız bunu oyunla yapmanız yerinde olacaktır.

Sahibinin yaptığı her şeyden haberdar olmak isteyen York Chocolateların gözleri sahiplerinin üzerinden hiç ayrılmaz. Yoğun ilgi ve sevgi görmekten hoşlanan bu kediler her an sahiplerinin peşindedir. Bağlılık özelliğinin yanında özgürlüğüne de düşkün olan York Chocolate kendi başına dışarı çıkmayı da sever. Onu KEDİ TASMASI kullanarak dışarıya çıkarabilirsiniz. Yoğun tüyleri ve kalın kürkü onu soğuk hava şartlarından koruyacaktır. Sahibiyle oyun oynamak en büyük zevklerinden biridir. Birlikte yaşadıkları insanların ilgisini çekmek için evdeki her nesneyi oyuncağa çevirebilirler.

York Chocolate kedileri uzun tüylere sahip oldukları için fırçalanma gereksinimi duyarlar. Bu uzun ve sık tüyleri temizlerken çok tüy yuttukları ve temiz kalmak istedikleri için onları haftada en az üç kez taramanız gerekir. Fırçalanmak York Chocolate kedisi için çok keyifli bir etkinliktir. Çünkü fırçalanmak hem onu rahatlatır hem de çok sevdiği sahibiyle yakınlaşmasını sağlar. Tam bir kucak kedisi York Chocolatelar yalnız yaşayanlar için ideal evcil canlılardır.

TUXEDO KEDİSİ (SMOKİN) ÖZELLİKLERİ ve BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.