Corona Evcil Hayvanlara(Covid-19) Bulaşır mı?

Mart 2020’nin başlarında, Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 yeni corona virüsün küresel bir salgın olduğunu açıkladı.  Virüsün yayılması üzerine panik içinde ki insanlar sadece kendi sağlıkları hakkında değil, köpeklerinin, kedilerinin ve diğer evcil hayvanlarının sağlığı için de endişe duymaya başladılar. Bununla beraber yüz maskeleri giyen köpekler sosyal medya mecralarında paylaşılmaya başlandı ve her yerde evcil hayvan sahiplerinin şu soruyu sormalarına neden oldu: evcil hayvanlar koronavirüs olabilir mi ve insanlara bulaştırabilir mi?

Hayvanlara Corona Virüsü Bulaşır mı?

Merkezi ABD ‘de bulunan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (The Center of Disease Control and Prevention- CDC)’ne gelen bilgilere göre, Covid-19 ‘lu insanlar ile yakın temasta olup enfekte olan köpek, kedi de dahil olmak üzere çok az sayıda evcil hayvan bulunmaktadır. Biri Hong Kong’da ve bir tanesi Belçika’da bulunan iki evcil kedinin corona testinin pozitif çıktığı gelen bilgiler arasında.  Bu kedilerin her ikisi de COVID-19 testleri pozitif çıkan sahipleri ile aynı evlerde yaşıyordu. En çok evcil hayvan besleyen ülkeler arasında ilk 5 ’de olan ABD ’de Covid-19 ile hastalanan evcil hayvan raporlanmamıştır. Veteriner hekim ve USDA yetkilisi Dr.Jane Rooney, Associated Press’e şunları söylüyor; 7 Nisan itibari ile evcil hayvanların virüsü insanlara yayabileceğine dair bir kanıt yok. 

Açıklanan raporlara göre ABD’de Covid-19 testi pozitif çıkan tek hayvan vakası, New York’taki bir hayvanat bahçesinde solunum hastalığı olan kaplanlar ve bir aslandır. Kaplanlarda ve aslan da kuru öksürük, hırıltı ve iştahsızlık gibi belirtiler gözlemlendi. Halk sağlığı yetkilileri virüsü, Covid-19 taşıyıcısı olan bir bakıcının kaplanlara ve aslana virüs bulaştırdığını tahmin ediyorlar. Araştırmacılar sürekli olarak Covid-19 ile ilgili yeni bilgilere ve bulgulara ulaşıyorlar, şu anki durumda covid-19 un insanlardan hayvanlara bulaşabildiği anlaşılıyor fakat evcil hayvanların ya da hayvancılık amaçlı yetiştirilen hayvanlar da dahil olmak üzere Covid-19 enfeksiyonunun hayvanlardan insanlara yayılabileceğini gösteren bir kanıta rastlanmamıştır.

Evcil Kedi ve Köpeklerden İnsana Covid-19 Virüsü Geçer mi?

Amerikan Hekimler Birliği’ne göre bir köpeğin veya bir kedinin kürküne dokunmak Covid-19 ‘a yakalanmak için düşük bir risk taşıyor. AVMA Baş veterinerli Müdürü Gail Golab; Evcil hayvan kürkü gibi gözenekli metaryeller patojenleri emme ve yakalama eğilimi göstererek dokunma yoluyla bulaşmasını zorlaştırır. Bununla beraber evcil hayvan sahiplerinin evlerini paylaştıkları hayvanları ellerine alırken tavsiye edilen korona tedbirlerini de almaları gerekiyor. Öncelikle ellerini yıkamaları gerekli, hayvan tarafından koklanma, yalanma gibi faaliyetler engellenmelidir.

Dünya’dan gelen bilgilere göre evcil hayvanlar, hayvancılık veya yaban hayatı da dahil olmak üzere herhangi bir hayvanın şu anda COVID-19 enfeksiyonu kaynağı olabileceğini gösteren hiçbir kanıt olmaması ile birlikte, tüm hayvanlar insanları hasta edebilecek mikrop taşıyabildiğinden, evcil hayvanlar ve diğer hayvanlar etrafında sağlıklı alışkanlıklar uygulamak her zaman iyi bir fikirdir. Hayvanları, yiyeceklerini, atıklarını veya malzemelerini kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Ülkemizde de maalesef enfekte olmuş vatandaşlarımızın sayıları artıyor ve maalesef üzüntü verici kayıplar da yaşanıyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ve 20 yaş altı gençlerimizin sokağa çıkması yasaklandı, ayrıca restoran, cafe , mesire alanı gibi sosyal alanlar kapatıldı.Artık sokağa çıkma yasakları da daha sıklıkla uygulanacak gibi gözüküyor. Bu uyulması zorunlu kurallar ile yaşanan süreç hastalığın ülkemize vereceği zararın azaltılması için yaşanıyor. Gelinen noktada sokaklarda yaşayan sevimli dostlarımızında yardımımıza ihtiyaçları var. Yaşadığımız sıkıntılı günlerde biz petihtiyac.com olarak sokağa çıkma yasağından dolayı sokakta aç kalan hayvanlara yardım için üzerimize düşeni yaparak ilk kampanyamızı başlattık.  Dostluk kumbarası kampanyamız ile güzel dostlarımıza sizlerin yardımlarını ulaştırdık.  İlk teslimatımızı yaptık sizde bu zor günlerde bizlerle beraber yaşayan dostlarınızı unutmayın. Sağlıkla kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.