Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi.Günümüz şartlarında sosyalleşmek için çok fazla olanak bulamayan çocuklar için evde evcil hayvan beslemek çocuğun kişisel gelişimine önemli katkılar sunacaktır. Maalesef ki kent hayatı çocukların çıkıp oynayabilecekleri boş arazileri, yeşil alanları ve parkları büyük ölçüde yok etti. Çocukların ev dışı toplumsallaşmalarının neredeyse sıfıra indiren bu yapılaşmanın önüne şu saatten sonra geçemeyecek olsak da çocukların bilgisayara bağımlı halde olmasını, steril var oluş alanları içinden çıkamadıkları için kısıtlanmış hissetmelerini, kapalı bir dünya algısı geliştirmelerini, ben merkezci olmalarını, nankör ve acımasız bireyler olmalarını engelleyebiliriz.

Sorumluluk Kazandırır!

Bu şartlar altında hayvan beslemek, hayvanın sorumluluğunu almak, onunla ilgilenmek çocukların gelişimi için çok etkili olacaktır. Kısacası doğadan tamamen kopmuş olan bu kent hayatında çocuklarımızın gelişimi için olumlu etkiler sağlayan unsurların başında hayvan sevgisi geliyor. Her ne kadar ebeveynler bu konu hakkında endişelense de uzmanlar tarafından da hayvanların çocuk gelişimini hızlandırdığı söyleniyor.

Hayvan beslemek çocuklara empati duygusu kazandırır!

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi.Hayvanlarla iç içe olan çocuk zamanla onun korkulacak bir varlık olmadığını, aslında beslediği hayvanın da sevgiyi ve sadakati hissedebildiğini, üzülüp sevinebildiğini, acı çekebildiğini, hastalanabildiğini öğrenir. Bu da diğer varlıklarla olan iletişimini olumlu yönde etkiler. Çünkü onlarında hissettiklerini bilir.

Hayvan beslemek çocuklarda sorumluluk duygusunu geliştirir.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi.Sağlıklı bir hayvan-çocuk ilişkisinde çocuk hayvanın sorumluluğunu almayı kabul ettiğinde onun istenildiği zaman atılamayan bir nesne olmadığını fark edecektir. Bu çocuğun hem ahlaki gelişimi açısından önemli bir rol oynar hem de çocuğun ben-merkezci tavrının önüne geçebilecek bir etki yaratır. Hayvan yetiştiren çocuk Dünya’nın sadece insanlara ait olmadığını fark edecektir.

Hayvan beslemek çocuklara sosyal beceri kazandırır.

Çocukların evcil hayvanlarıyla oynaması, evcil hayvanıyla vakit geçirmesi, onun varlığını kabullenerek onunla iletişime geçmesi çocukların iletişim becerilerinin ve sosyalliğinin de gelişmesine yardımcı olur.

Hayvan beslemek çocuklara sevginin karşılıklı olduğunu fark ettirir.

Çocuk hayvanını sevdikçe ve onunla ilgilendikçe, özellikle de köpek gibi sadakat duygusu yüksek olan canlılarla, karşıdan da aynı şekilde dönüt aldığında duygusal ve maddi anlamda verici olmayı, karşı taraftan sürekli talep etmemeyi, her zaman alıcı olunmayacağını öğrenecektir. Evcil hayvana sahip çocuk dolayısıyla daha paylaşıma açık, daha verici, daha hoşgörülü, daha anlayışlı, daha sevecen, daha kibar, daha ilgili, işini daha çok özenerek yapan bir kişiliğe bürünecektir.

Ayrımcılık ve Şiddetten Uzaklaştırır

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi.Hayvan sevgisi çocuğu ayrımcılık ve şiddetten de uzaklaştırır. Kendinden farklı olanı daha çabuk benimser, bir noksanı varsa eksikliğini kabullenir. Böylece küçük ya da büyük farklılıklara sahip diğer çocuklarla, bedensel ya da zihinsel engelli, başka bir dine, başka bir millete, başka bir düşünceye sahip çocuklarla ya da farklı bir dil konuşan çocuklarla daha kolay iletişime geçmesine yardımcı olacaktır.

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkisi .Sonuç olarak ‘’çocuğum içine kapanık’’, ‘’çocuğum konuşmuyor’’, ‘’çocuğumun kendine güveni yok’’,’’ arkadaş edinmekte çok zorluk çekiyor’’,’’ ona verilen sorumlulukların farkında olmasına rağmen onlardan kaçıyor ve korkuyor’’ diyorsanız eğer bir evcil hayvan sahiplenin ve çocuğunuzda meydana gelen değişimleri görün. Çünkü uzmanlara ve evcil hayvan sahiplerine göre şu devirde çocuğunuzun başına gelebilecek en güzel şey bir evcil hayvan sahiplenmek ve onunla dost olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir