Kedi ve Köpeğim Sık Sık Cinsel Organını Yalıyor, Sebebi Ne Olabilir? Neler yapmalıyım?

Köpekler Çiftleşme

Köpekler Çiftleşme

Kedi ve Köpeğim Sık Sık Cinsel Organını Yalıyor, Sebebi Ne Olabilir? Neler yapmalıyım?

Köpekler ve kedilerin salyalarında ki özel yapılı mukus ve dillerinin zımpara yapısında olması kendilerini yalayarak temizleme içgüdüsel davranışını ortaya çıkarmıştır. Bu şekilde kendilerini temizlerler bazı pire kene ve kirden arındırırlar. Bu şekilde vücudunun her yerini yalayacağı gibi genital organlarını da yalayabilmektedir. Bu patolojik bir durum değildir vücudunun herhangi bir bölümü gibi yalarlar ama yine de diğer bölgelere göre her zaman genital bölgeleri daha fazla yalarlar bunun nedenlerinden başta idrar ve dışkının bu bölümden yapılıyor olması gelmektedir. Ancak bu bölgeleri sıklıkla yalayıp, kaşımaları, ısırmaya çalışmaları bazende tırmalamaları vücutta bir takım sorunların olabileceğini akla getirmektedir.

Kediler köpeklere göre kendilerini daha çok yalayarak temizlemektedirler ve bu davranışı sıklıkla yapmaktadırlar. Özellikle kedilerde genital bölgeyi çok yalamasının birkaç farklı sebebi olmaktadır. Kedilerde idrar yolu enfeksiyonları veya idrar yolu tıkanıklıklarında çok fazla görülen bir davranıştır.  Bu durumda tıkanıklığı yaratan şey idrar yolu kristalleri veya enfeksiyona bağlı bir tıkanıklık düşünülmektedir.

Bu durumda kediler sık sık idrar yapma pozisyonu alır fakat idrar yapamaz, kumuna giderek kumunu karıştırır, sürekli kumuna girip çıkar veya idrar yaparken ağrı duyar miyavlamaları hissedersiniz. Hatta bazı durumlarda koyu sarı renk idrar veya kanlı idrar bile gelebilmektedir. Bu durumda hemen veterineriniz ile irtibata geçiniz. Ayrıca ergin hale gelen erkek ve dişi kedilerde de bu davranışın yaptığı gözlenmektedir.

Köpeklerde bu davranış tıkanıklıklardan dolayı olabileceği gibi daha çok erişkin hale gelme çiftleşme arzusu nedeniyle yapılmaktadır. Hatta bazı hasta sahipleri tarafından penisin ucundan zaman zaman beyaz,sarı, yeşilimsi bir akıntının geldiği ve onu sürekli yaladığı şikayetiyle gelmektedir.

O gelen akıntı aslında normal ergin hale gelmiş erkek köpeklerde çiftleşme arzusu nedeniyle penisden gelen prepüsyal akıntıdır. Dişi köpeklerde ise östrus evresinde (kızgınlık) vulvadan gelen kan ve çeşitli akıntıları yalama durumu söz konusudur. Fakat burada ayırt edilmesi önemli kısım kısırlaştırılmamış 5 yaşın üzerindeki dişilerde östrus evresinde olmadığı halde vulvadan bir akıntı geliyorsabu rahim iltihabı olacağı şüphesini doğurur bu durumda ise vakit kaybetmeden veterineriniz ile irtibata geçmelisiniz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.