Kedi ve Köpeklerde Yaşlılık ve Biyolojik Değişiklikleri

kediveköpek

kediveköpek

Kedi ve Köpeklerde Yaşlılık ve Biyolojik Değişiklikleri

 

Yaşlanma kedi ve köpekler için belki de hiçbir zaman istemeyeceğim bir durum. Evcil dostumuzun yaşlanarak bir takım değişikliklere uğraması ve değişmesi bizi üzebilir ama bu doğanın konunu her canlı doğar yaşar ve en son ölür. Bizim burada ki görevimiz ona güzel kaliteli ve mutlu olabileceği bir yaşam hazırlamaktır. Yaşlanmayla birlikte kedilerin ve köpeklerin vücutlarında bir takım biyolojik değişiklikler meydana gelir şimdi bu değişiklikleri sırasıyla inceleyelim.

1.Doku yapısı ve kompozisyonu

Yaşlanmayla birlikte kas kütlesinin azalması , deri elastikiyetinde kayıp, yağ miktarında artış fiziksel aktivitenin azalması ve hücresel bir takım yaşlanmalar meydana gelmektedir. Hücresel gelişme büyüme ve gelişme sırasında hızlıdır. Sonrasında yetişkinlik döneminde durur ve sonrasında yavaş yavaş azalır.

2.Metabolik değişiklikler

Metabolizma hızı genç hayvanlarda hızlı ilerler , yetişkin canlılarda stabil, yaşlılarda ise düşük seviyededir. Yaşlılıkta ilaçların metabolize olma oranı düşüşe geçmektedir. Yaşlı bir köpeğin veya kedinin günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiği ve iştahının azaldığı görülmüştür. Bu yüzden veteriner hekimler ve evcil hayvan sahipleri yaşlıların gereksinimlerini genç ve yetşkinlere oranla daha farklı seçmelidir.

3.Kardiyovasküler değişiklikler

İnsanlarda yaşlılıkla birlikte seyrettiği en iyi bilinen hastalıklar kardiyovasküler hastalıklardır. Kalp fonksiyonlarının azalması yaşlılarda genellikle görülen birdurumdur. Köpeklerde bu oran 9-12 yaşlarda %25 12 yaşından büyüklerde ise %40 civarındadır. Yaşla birlikte kalbin kasılma gücü ve kalp kapakçıkları zayıflayabilir. Bunun için çeşitli takviyeler ve kalp kasını tekrardan güçlendirecek çeşitli egzersizler veya besin takviyeleri yapılabilir.

4.Ürolojik Hastalıklar

Böbreğin yaş ile birlikte hacim kapasitesi ve işlevsel yönüde azalır. Böbrek yetmezliğinde böbrek nefronlarının az çalışmasına neden olabilecek herşey düşünülür. Su miktarının azalması , çeşitli zehirlenmeler, aşırı ilaç tüketimi, yüksek protein diyetleri renl hastalıklara neden olmaktadır.

5.Deri

Deri ve kıl örtüsü değişiklikleri genellikle yaşlılığın en belirgin göstergesidir. Yaşlanmayla birlikte deri parlaklığını yitirir, deri kurur, elastikiyetini yitirir, kıl dökülmeleri ve depigmentasyon oluşabilir. Kıl örtüsünde ki genel kondüsyon kaybına , muhtemelen hayvanın kendi kendine yaptığı temizleme işleminin azalması, çeşitli hormonal bozukluklar da deride bir takım bozulmalara neden olmaktadır.

 

Kedilerin 7 yaşından sonra yaşlı kuru kedi maması yemesini öneriyoruz. Köpeklerin ise yine 7 yaşından sonra yaşlı kuru köpek maması yedirmenizi öneriyoruz…

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.