Kedi ve Köpeklerde İştahsızlık Sorunu, Çözüm İçin Neler Yapabilirim?

kedi ve köpekler

kedi ve köpekler

Kedi ve Köpeklerde İştahsızlık Sorunu, Çözüm İçin Neler Yapabilirim?

KEDİ VE KÖPEĞİM İŞTAHSIZ SEBEBİ NE OLABİLİR. NE YAPMALIYIM, NE GİBİ ÖNLEMLER ALMALIYIM

Kedi ve köpeklerde iştahsızlık pek çok hastalığın habercisi olabilir. Kedi ve köpeklerde metabolik birçok hastalık iştahsızlık ile seyreder birde bunun yanına kilo kaybı ve yüksek ateş eklenirse kedi ve köpeğiniz için tehdit edici bir unsur olmaktadır. İştahsızlık olduğunda ilk akala gelen bir hastalıktan olacağı düşüncesidir. Fakat hastalık düşüncesinin yanında yanlış köpek kuru maması ve kedi kuru maması seçimleri, bakım hataları, mama kabını beğenmeme, yer değişikliği, psikolojik travmaların neden olduğu çevresel ve gıda kökenli sorunlar olabileceği de düşünülmelidir. Ayrıca sahibinin yanlış besleme şekilleri de iştahsızlığa depresyona neden olabilmektedir. Kediniz ve köpeğinizin yaşına uygun kalitede bir kuru mama tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Köpeklerde yaş periyotlarına göre mama verme sıklığı ve miktarı da değişmektedir. Mama düzeni ve disiplinini mutlaka doğru bir şekilde oturtmalı öğünleri birbirine karıştırmamalı ve kesinlikle atlamamalısınız. Hayvanlar rutini severler çok fazla değişikliği sevmezler sık sık kuru mama değişikliği veya farklı saatlerde mama tüketimi de iştahsızlığa neden olabilmektedir. Kedilerde durum biraz daha farklıdır kedilerin çok fazla öğün oluşturulmasından hoşlanmazlar.

Kedi kuru maması kediye günlük verilecek miktarı ayarlanarak hazırlanmalı önüne koyulmalıdır. Kedi nerede doyduğunu hangi noktada yememesi gerektiğini bilir ve ona göre gelip gider mamasını tüketir. Bazı durumlarda kedilerini öğünle beslemeye çalışan hastalarda gördüğüm durumda kedinin bu duruma tepki göstererek, mamayı yemediği ve sonrasında zayıfladığı görülmüştür.

Bu belirtilerin dışında bir iştahsızlık ve kilo kaybı görülüyorsa mutlaka veteriner hekiminiz ile görüşmenizi tavsiye ederim. Çünkü kedi ve köpekler yardıma muhtaçlardır ve başından ne geçtiğini ağrısı olup olmadığını söyleyemezler. İştahsızlıklar sonucu kilo kayıpları görülüyorsa bu bir anda olabilecek bir şey değil süre gelen bir rahatsızlıktan dolayı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden ilk belirtileri gördüğünüz zaman veteriner hekiminize başvurmanızı öneririm. Bazı hasta sahiplerimiz bekliyor ve iyi gözlemlemiyor kendi kendine geçer diye bekliyor ama bu tarz şeyler hastayı daha da kötü durumlara sokabilmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.