Kediler ve Köpekler Kaç Yaşında Hastalanırlar? Veteriner Hekime Ne Sıklıkla Kontrol Ettirmeliyiz?

kediveköpek-4

kediveköpek-4

Kediler ve Köpekler Kaç Yaşında Hastalanırlar? Veteriner Hekime Ne Sıklıkla Kontrol Ettirmeliyiz?

Kediler ve köpekler kaç yaşından sonra hastalıklar için risk taşırlar? Ne sıklıkla veteriner hekime kontrol ettirmeliyim?

Evcil hayvanınızı ilk aldığınız andan itibaren aslında hiç büyümeyecek ve devamlı bakılması gereken bir çocukla ilgileneceğinizin farkında olmalısınız. Kediler ve köpekler ihtiyaçlarını çeşitli hareket ve davranış yoluyla aktarmaktadırlar. Bu yüzden onu devamlı gözlem ve ilgi altında tutmanız kontrol etmeniz bir hayli önemlidir. Kediniz ve köpeğiniz yavruluk döneminden itibaren ilk aşılamalar için veteriner hekim kontrolünde muayenesi ve takibi sağlanmaktadır. Bu dönemde kedinizin veya köpeğinizin aşıları düzenli takip edilerek tamamlanmaktadır. Aşıları tamamlandıktan sonra bu hayvanlar bu hayvanlar çoğunlukla özel enfeksiyöz hastalıklara karşı bağışıklıkları sağlanmış olur. Ayrıca bu aşıların tekrar prosedürleri de devam etmektedir ve bu süreçte veteriner kontrolü de sizin şikayetleriniz ve hekiminizin gözlemlemesi doğrultusunda yapılmaktadır.

 

Evcil dostunuzun yavruluk döneminde ihtiyaç duyacağı besinler ve vitaminler normal hayatında ihtiyaç duyduğundan bir buçuk kat daha fazladır. Bu sebeple evcil hayvanınızı uygun şartlarda , içeriği tam ve eksiksiz hazırlanmış profesyonel seri yavru köpek maması ve yavru kedi maması ile beslemelisiniz. Bu süreçte iyi bakılan ve beslenen hayvanlarda ileride görülebilecek soruların bir çoğunun önüne geçersiniz. Tabi ki bazıları çıkacaktır işte ben ev yemeği veriyorum bir şey olmuyor tabi ki o anda hiçbir şey olmaz bu bizim yaşamamızda da öyledir sağlıksız gıdaları yeriz bir süre sonra vücut alarm vermeye başlar.

 

Kedi ve köpeklerde bakım ve besleme şartları göz önünde tutularak 5-6 yaşından sonra genellikle böbrek, kalp ve karaciğer gibi organlarının kontrolü ve tetkikleri düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu yaşlarda yapılan sağlık kontrolleri evcil dostunuzun daha uzun süre yaşaması için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca bu yaşlarda kısırlaştırılmayan kedi köpeklerde genel risk faktörleri açısından büyük önem taşımaktadır. Dişilerde rahim iltihabı , meme tümörlerinin görülme olasılığı kısırlaştırılmamış bu hayvanlarda yüksektir. Erkeklerde ise testis kanserleri görülebilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir ilacı düzenli kullanmayan kedi veya köpeklerinde 6 ayda 1 genel sağlık taramasından geçmesi gerekmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.