Kedinizi Eğitim Clickeri Kullanarak Nasıl Eğitiriz?

kediclickereğitimi

kediclickereğitimi

Kedinizi Eğitim Clickeri Kullanarak Nasıl Eğitiriz?

 

Bir çok kedi sahibi ve bakıcılarına göre kedilerin eğitimi çok fazla mümkün değildir. Köpek eğitiminde olduğu gibi kedinizide clicker ile eğitebilirsiniz. Kedinizi nasıl clicker ile eğitebilirim? Gelin beraber aşağıdaki yazımıza göz atalım.

 

Profesyonel köpek eğitmenlerinden oluşan bir ailenin sahibi olan Allen isimli bir köpek eğitmeni vardır. Köpek eğitmenlerinden oluşan aile içerisinde kedileri çok fazla ilgi duyan, seven kişi bulunmamaktadır. Kedilerin dışarıda tek başına yaşamaları gerektiğini savunmaktalardır. Kedilerin hayatları boyunca yalnız olduğunu bu şekilde yaşamaya alışmış ve asla eğitilmeyeceğini düşünüyorlar. Fakat Allen ailesinin aksine bu düşüncede değildir. Allen kedi ve köpekleriyle beraber yaşamayı tercih ediyor. Kedilerinde tıpkı köpeklerde olduğu gibi aynı eğitim ile eğitebileceğini savunuyor.

Günümüzde kedilerin bencil olduğu düşüncesi oldukça yüksektir. Kedilerin her istediklerini yapacakları düşüncesi oldukça hakimdir. Bu düşünceler yüzünden çoğu kedi dışarıda bakılması gerektiği düşünülmektedir. Fakat kedilerde köpekler gibi eğitilebilir. Günümüzdeki en büyük yanlışlardan biri kedilerin eğitilmeyeceği konusudur. Kedinizi dışarıya atıp onu kaderleriyle baş başa bırakmak maalesef onlara yapabileceğiniz en kötü durumlardan biridir. Çoğu kedimiz dışarıdaki yaşama ayak uyduramayıp kötü sonda noktalanan bir hayat yaşayabiliyorlar. Bu nedenle evde kedi beslemeseniz bile dışarıda yaşayan sokak kedilerine yardım etmenizi rica ederiz, her insanın bunu yapması gerekmektedir. Mama almasanız bile en kötü ihtimal ile aç kalmasındansa evde kalan ev yemeklerini onlar için ayırabilirsiniz.  Kediler hakkında eğitilecebileceği  bilgiden sonra dilerseniz clicker ile nasıl eğiteceğimiz hakkında bilgi verelim.

Eğitimde clicker yardımıyla kedinizle sizin aranızda bir haberleşme, uyarıcı etkisi yaratmanız hakkında bilgiler vereceğiz. Kediniz ile bu iletişimi kurmanız için onunla oyun oynayarak kedinizin bu sese alışmasını sağlayacaksınız. Köpeklerdeki gibi el sıkışma eğitimi verebilirsiniz, bunun dışında kedi ödülleri yardımıyla onu kedi çemberlerinin içerisinden geçirebilirsiniz. Bu eğitimleri yaparken clicker sesini kullanmayı ve kedinize bu sesi öğretmeyi unutmayınız. Sıkıcı eğitimlerle kedinizi etkileyemez ve eğitemezsiniz. Kedilerin ne kadar akıllı olduklarını asla unutmayın. Onlara eğlenebileceği eğitim ile eğitiniz.

Her tıklamanın önemini artırmak için tıklamaları sayın ve tıklama sesini etkili hala getirmek için iyi bir hareketten sonra bir ödül veriniz. Örnek vermek gerekirse hareketi yaptıktan sonra önce tık sesi sonrada kedi ödülü şeklinde olacaktır. Bu hareketi öğretme sayısı kediden kediye değişir fakat 5 ile 20 tekrardan sonra kedi bu hareketi öğrenir. Her eğitimden sonra kedinizle tıklama sesi sayesinde iletişiminiz gelişecektir.

Kediniz ile ses iletişimi öğrettikten sonra nasıl eğitebiliriz?

Tıklama gücü ile iletişimi kurduktan sonra bu sesle kedinizin olumsuz davranışlarını düzeltebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse kanepeyi tırmaladığında bu ses yardımı ile kedi tırmalama tahtasını tırmalaması gerektiğini gösterebilirsiniz.

Eğitim ile kedimin nerede yemek yiyeceğini öğretebilirmiyim.

Kedinizin burun yüksekliği ve ondan 10 cm uzaklaşarak dokunması gereken yerleri öğretebilirsiniz, olumlu hareketlerden sonra onu ödüllendirmeyi unutmayınız. Örnek nerede yemek yiyeceğini ona bu yöntemle öğretebilirsiniz. Bu eğitimi yaparken kediniz ile tekrar yapmak çok önemlidir.

Kedinizin hedefe burnu ile dokunmasını sağlayınız vucüdünun farklı yeriyle dokunduğunda tıklama sesini yapmayınız, doğru harekette yapmanız gerekmektedir, o sesi duymak için doğru zamanda burnu ile dokunmayı öğrenecektir.

 

 

Bu yöntem ile kedinizin farklı özelliklerini yine aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Kedilerin köpeklerden çok daha zor eğitildiğini unutmayınız fakat pes etmez iseniz bunu başarabilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.