Kısırlaştırılmış Kedi ve Köpeklerde Beslenme

kedi ve köpek beslenme.jpg

kedi ve köpek beslenme.jpg

Kısırlaştırılmış Kedi ve Köpeklerde Beslenme

 

Günümüzde kısırlaştırma veteriner hekimler tarafından hem erkek hem de dişi hayvanlarda pek çok faydası sebebiyle tavsiye edilen bir işlemdir. Sokak kedilerinin ve köpeklerinin nüfuslarını kontrol etmenin yanında sağlık açısından da birçok faydası olduğu biliniyor. Özellikle dişilerde meme ve yumurtalık kanserleri başta olmak üzere, rahim içim iltihabi durumu belli bir yaşın üzerinde ki dişilerde sık görülmektedir. Erkeklerde testis kanserlerinin önüne geçebilmek için etkili bir yoldur. Bu durumlarla birlikte evde yaşayan hayvanlarda eş çağırma hareketleri veya alan işaretleme gibi üreme davranışlarının hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir. Çünkü her kızgınlık dönemi ayrı bir stres faktörüdür ve hayvan çiftleşmediği zaman bu stres faktörü artarak devam eder ve immun sistem baskılanır.

Kısırlaştırma işleminin ardından değişiklik gösteren hayvanın fizyolojik yaşına ve hareketlerine uygun özel formüle edilmiş kuru mamalar ile beslemeliyiz. Kedi ve köpekler kısırlaştırma işleminden sonra yavaşlayan metabolizma hızı nedeniyle kilo almaya yatkın bir vücut kondisyonuna ulaşırlar. Bu duruma uygun olarak kalori içeriği azaltılmış bir mama ile beslenmelidir. Özellikle bu durum kediler de idrar yolu sağlığını korumak için buna uygun mineral seviyeleri kullanılmıştır. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra özelliklede erkek kediler idrar yolu daralmaları ve alt üriner sistem problemleri ile karşılaşılmaktadır. Kısırlaştırılmış kedi mamasında üriner sistemi destekleyen ve koruyan öze formülü sayesinde bu tarz problemlerin görülme durumları en aza indirilmiştir. Ayrıca kısırlaştırılmış kedi mamalarının içerisinde bulunan L-carnitin etkin bir kilo kontrolü sağlamaktadır yine içerisinde bulunan lizin sayesinde yağsız kas kütlelerinin oluşumu desteklenmektedir. Bunlara ek magnezyum, fosfor ve kalsiyum düzeyleri idrar kristalleri oluşumunu engellemek için özel hazırlanmıştır. Ayrıca kontrollü seviye de minerallere ek olarak sınırlı düzeyde böbrek sağlığını korumak için tuz içermektedir.

Kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerde bir diğer önemli konu su tüketimidir. Kısırlaştırıldıktan sonra azalan enerji ihtiyacı ile birlikte kilo alımları ve yağlanmalar görülmektedir tabi ki bu durumu enerji düzeyi düşük kısırlaştırılmış kedi maması ile çözeceğiz ama idrar dansitesini azaltmak ve aşağı üriner sistem hastalıklarının önüne geçebilmek için su tüketimi çok önemlidir. Su tüketimini bir çok yoldan arttırabiliriz. Evin farklı yerlerine su kabı koymak,  elektrikli akar su şelaleri almak ve de konserve mama vermek olacaktır. Konserve mama yüzde 70-80 oranında su içermektedir. Bu şekilde su içmeyi sevmeyen hayvanlarında su ihtiyacı bu şekilde karşılanmış olur.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.