Köpeklerde Enfeksiyöz Trakeabronşit (Köpeklerde Barınak Öksürüğü)

enfeksiyöz

enfeksiyöz

KÖPEKLERDE ENFEKSİYÖZ TRAKEABRONŞİT (KÖPEKLERİN BARINAK ÖKSÜRÜĞÜ,BRONŞİTİS)

 

Hastalığın Tanımı: Çeşitli mikrooraganizmaların  trakea veya bronşlara etkisi sonucu kaba ve kuru öksürükle seyreden üst ve alt solunum yollarını etkisi altına alan enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalık köpeklerin bir arada tutulduğu toplu barınaklarda ve konaklamalarda yayılım gösterir. Bazı durumlarda ise hastalığa karşı duyarlılık artar , hava akımına maruz kalma, stres, nemli ortamlar, aşırı sıcak veya soğuk ortamlar gibi sıralanabilir. Asıl etken Bordotella bronchiseptica’dır fakat bir çok bakteri ve virüs hastalığın görülmesi ve yayılımında rol oynar.

Hastalığın Klinik Belirtileri: Hastalarda en sık görülen belirti kuru öksürüktür bu öksürükler bazı durumlarda öksürük nöbetlerine dönüşebilmektedir. Bu öksürükler ile birlikte öğürme kusmalar, soluk borusu ve bronşlarda yangı ve enfeksiyöz görülmektedir. Trekanın hafif elle muayenesinden sonra gelen öksürük de hastalığın teşhisini koymada size yardımcıdır. Ayrıca ilerleyen olgularda enfeksiyon ciğerleri etkisi altına aldıysa başta şeffaf bir burun akıntısı sonrasında sarımtırak bir burun akıntısı gözlemlenir. Hastalık seyri sırasında gözlerde akıntı ve çapaklanmada görülür. Trake anın yangısından ve ağrısından dolayı yüksek ateş ve iştahsızlık görülür. Yavru köpeklerde erken teşhis ve tedaviye başlanmaz ise ölümle sonuçlanır.

Bulaşma: Etken başta köpeklerin toplu yaşadığı ortamlarda görülürken bazen iyi bakım ve besleme şartlarında bakılmayan köpeklerde de rastlanabilmektedir. Barınakların uygun havalandırma ve hijyenik şartlarına uymaması ve barınakta ki köpeklerin aşısız olması etkenin bulaşma risklerini arttırmaktadır.

Tedavi: Sağlıklı ve hijyenik bakım koşullarında ve vücut direnci yüksek olan köpekler etkeni kolay atlatabilmektedir. Hastalığa yakalanan köpeğin hemen bakım şartları ve koşulları düzeltilmelidir. Öncelikle Veterinere giderek uygun tedavi prosedürü hazırlanır.  Tedavi prosedürüne eksiksiz uyulmalıdır. Bunun dışında köpeğinizin  Vücut direncini ve bağışıklığını arttırmak için köpekler için özel hazırlanmış vitamin mineralleri kullanmalısınız.  Ayrıca bu süreçte köpeğinizin boğazı tahriş olduğu için kuru gıdalar yemede zorlanacaktır. Beslenemeyen köpeğin vücut direnci ve sağlığı da çok kolay yerine gelemez bunun için bir şekilde köpeğinizi beslemeye ve beslenmeye teşvik etmelisiniz. Onun sevdiği boğazını tahrip etmeyecek köpek konserveleri denemelisiniz. Böylelikle daha çabuk toparlanması ve eski sağlığına kavuşmasını hızlandırmış olursunuz

Koruma: Hastalığın korunmasında yavruluk döneminde yapılan 21 gün arayla  2 doz aşı etkene yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.

 

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.