kedigunu

Kedi Günü: 8 Ağustos Kutlu Olsun!

Kendilerine has oyuncu karakter yapıları, güzellikleri, ilginç hareketleri, öngörülemez tepkileri ve insanlara yakınlıkları ile kediler yılın her günü hatırlanmayı hak etselerde 8 Ağustos kediler için özel bir gün. Çünkü bugün Uluslararası Kedi Günü! Dünyanın her ülkesinde her sokakta görebileceğimiz kediler aslında eşsiz canlılar. Ataları vahşi kedilerden farklı olarak küçük boyutlara sahip olan bu müthiş canlılar, sokakta ve barınaklarda sayısız zorlukla mücadele ediyorlar ve insanların sevgi ile ilgisine muhtaçlar.

kedigunu_1

Uluslararası Kedi Günü

Dünyada “International Cat Day” adı ile bilinen Uluslararası Kedi Günü her yıl 8 Ağustos’ta kutlanmaktadır. 17 Şubat ise Dünya Kediler Günü’dür. 2002 yılında Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından sokakta ve barınaklarda yaşayan kedilerin karşılaştığı zorlukları vurgulamak ve insanlar ile kediler arasındaki bağı kuvvetlendirmek amacı ile 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü olarak ilan edilmiştir. 8 Ağustos 2002 yılında kutlanmaya başlanan Uluslararası Kedi Günü, 17 Şubat Dünya Kedi Günü ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Her iki günde de kedilerin yaşam hakları ve hayatlarını sağlıklı biçimde devam ettirebilmeleri için insanların dikkatini çekmek amaçlanıyor.

Kedi Günü: Kedilerin Tarihi

Bilimsel adı fеlіs cаtus olan evcil kediler akrabaları olan vahşi kediler gibi etobur memelilerdir. Evcil kediler de aslan, kaplan ve leopar gibi av yetenekleri ile donatılmışlardır. Güçlü ve atik bedenleri, diledikleri zaman geriye çekebildikleri küçük pençeleri, gece görüşü yetileri, hızlı refleksleri, muhteşem işitme duyuları ve keskin dişleri ile evcil kediler mükemmel birer avcıdırlar. Taşıdıkları yırtıcı genlere rağmen insanlara sevgi ile bağlanan kedilerin birçok farklı ırkı ve alt türü bulunmaktadır. İnsan eliyle de üretimi gerçekleştirilen bu evcil hayvanların tarihinin Antik Mısır’a dayandığı düşünülse de kediler tarih öncesi dönemlerde de yeryüzünde bulunuyorlardı. İnsanlara yakınlıkları ve onlarla kurdukları sıcak ilişkiler ile bilinen bu canlılar pek çok kültürde kutsal sayılıyordu. Kediler Mısır, Çin ile uzak ve Güney Asya ülkelerinde tapılan hayvanlar olmuşlardır. 12 bin yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğu düşünülen kedilerin yaklaşık 9 bin yıl önce evcilleştirildiği de araştırma sonuçları arasında yer alır.

Kedi Günü

Uluslararası Kedi Gününde Neler Yapmalıyız?

8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü insanların kedilerle köprü kurması için bir fırsattır. Onlara yılın her gününde vermemeniz gereken değer ve göstermemiz gereken özenin yanında, bugün sokak kedileri ve barınakta yaşayan kediler için harekete geçebilirsiniz. Evlerinizin önüne birer kap KURU KEDİ MAMASI ve su koyarak işe başlayabilir, hatta yuvaları olmayan sevimli dostlarımızdan biri ya da birkaçını sahiplenip onlara kalıcı yuva sağlayabilirsiniz. Bugün barınak ziyareti yaparak orada yaşayan canları sevindirebilirsiniz.

Kedileri daha yakından tanımak için KEDİLERLE İLGİLİ ŞAŞIRTICI BİLGİLER ile KEDİ SAHİPLERİ TARAFINDAN YAPILAN HATALAR yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir