kedisahiplerininhatalari

Kedi Sahipleri Tarafından Yapılan Hatalar

Bir kedi ile birlikte yaşamak son derece keyifli ve eğlenceli olduğu kadar kedi sahipleri için ciddi bir sorumluluktur. Kediler de diğer tüm canlılar gibi sağlıklı bir yaşam sürmek için asgari ihtiyaçlara sahiptirler. Ama yalnızca bu ihtiyaçları gidermek kedi bakımı için yeterli değildir. Yani kedi sahipleri kedilerinin gereksinim duyduğu mama, kum ve taranma ihtiyaçlarına doğru şekilde cevap vermenin yanında kedilerine özel zaman da ayırmalıdırlar. Kedinin oyun ve sevgi ihtiyacının giderilmesi, aşılarının ve muayenelerinin aksatılmaması, tırnak, diş ve tüy bakımının düzenli aralıklarla yapılması kedi sahipleri için yerine getirilmesi gereken birer sorumluluktur. Kedi bakımının bir canlının tüm sorumluluğunu almak olduğunun bilincine varması gereken kedi sahipleri kedilerine bakarken önemli hatalar yapmaktadırlar. İşte kedi sahipleri tarafından yapılan hatalar:

 

Kedilerin Yaşadığı Ortamın ve Kullandıkları Eşyaların Temiz Olmaması

Temiz bir ortam ve temiz eşyalar her canlı için gerekli olan ilk unsurdur. Kediler diğer hayvan türlerine göre çok titiz canlılar oldukları için sürekli olarak kendilerini temizlerler. Bu da kedinin kirli bir ortama alışmasının mümkün olmadığının en iyi göstergesidir. Kedilerin bu temizlik hassasiyetleri sağlıklı bir ömür geçirmelerinin de anahtarıdır. Dolayısıyla kedi sahipleri kedilerine yarattıkları ortamı ve kedilerin mama ile su kaplarını her daim temiz tutmalıdırlar. Ayrıca kedilerin kumları kedi sahipleri tarafından günlük olarak temizlenmelidir.

kedisahiphata1

Kedinin Mama ve Suyunun Taze Olmaması

Kediler de insanlar gibi bol bol su içmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kedi sahipleri kedilerini iyi gözlemleyip günde ne kadar su içtiklerini tespit etmelidirler. Eğer kedi az su içiyorsa bunun nedeni büyük ihtimalle suyun beklemiş olmasıdır. Kedinizin suyunu her gün tazelemesiniz. Kedilerin mideleri hassas olduğu için günü geçmiş mama ile açıkta kalmış mamaları asla yemezler. Burada kedi sahiplerine düşen görev ise kedi mamalarını kapalı kaplarda ya da ağzı kilitli özel ambalajlarda saklamalarıdır. Ayrıca alınan mamaların son kullanma tarihlerine de mutlaka bakılmalıdır. Mamanın taze olmaması kedilerde ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir.

 

Kedileri Yanlış Besleme

Kedilerin ana besinlerini kuru mamalar oluşturmalıdır. Kediler düzenli ve ölçülü olarak Premium KEDİ MAMALARI ile beslenmelidir. Bu mamaları alırken mutlaka protein oranı yüksek olanları tercih etmelisiniz. KONSERVE KEDİ MAMALARI da kedilere sürekli verilmemelidir. Kedi maması seçimi kedinin yaşına, ırkına ve kısırlaştırma operasyonu geçirip geçirmediğine bakılarak yapılmalıdır. Kedi sahiplerinin beslenmede dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise kedilerine insanların tükettiği gıdaları vermemeleri gerektiğidir. Kediler baharat, çikolata, süt, tuzlu ve şekerli besinleri asla tüketmemeli ve balık kılçıkları ile kemiklerden uzak tutulmalıdır.

 

Kedilerin Yaşadığı Ortamda Kimyasal İçeren Maddeleri Sıkça Kullanma

Koku konusunda kediler insanlardan çok daha duyarlıdır. Parfüm ve deterjan gibi kokulu ve kimyasal içeren maddeler kedilerin yaşam alanlarında mümkün olduğunca az kullanılmalı ve kedilerin mama ile su kapları deterjanlarla yıkanmamalıdır. Sprey, parfüm ve tüm deterjanlar kedilerde alerjiye yol açabileceği gibi solunum yolu hastalıklarına da neden olabilir. Bu yüzden evinizde bir kedi varsa mutlaka doğal temizleyicileri kullanmanız gerekir.

kedisahiphata2

Kedilerin Aşılarını, Muayeneleri Atlamak ve Kedileri Kısırlaştırmamak

Kedi sahipleri kedilerin tüm aşılarını zamanında yaptırmalı ve rutin veteriner kontrollerini aksatmamalıdır. Bu kedilerde ortaya çıkacak bir hastalığın önlenmesi ve erken teşhis edilmesi için gereklidir. Ayrıca kısırlaştırılma hem dişi hem de erkek kedilerde kanseri ve kist oluşumunu önleyici olduğu için avantajlıdır.

 

Kedilere Vakit Ayırmamak

Kediler de insanlar gibi mutlu ve mutsuz olabilen sevgi ve ilgi bekleyen canlılardır. Bir kedi sahiplenecekseniz onu doğru beslemek, onun diş, tüy ve tırnak bakımını tam olarak gerçekleştirmekle yetinemeyip onunla mutlaka zaman geçirmeli, oyun oynamalı ve ona sevginizi göstermelisiniz. Bunun yanında kedinizi uzun süre evde yalnız bırakmamalısınız. Kedinize yeterince ilgi göstermez ve onun yalnız hissetmesine neden olursanız kediniz depresyona girebilir. Ama ilgiyi de abartmayın ve kedinize kati surette alan tanıyın ve onun sınırlarına saygı duyun. Zira kediler bağımsız hayvanlardır.

KEDİNİZ SİZİ SEVİYOR MU? yazımız da ilginizi çekebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.