Hayvanlarda Prostatit ( Prostat bezinin enfeksiyonu)

kedi ve köpek

kedi ve köpek

Hayvanlarda Prostatit ( Prostat bezinin enfeksiyonu)

Prostat bezi dokusunun enfeksiyona maruz kalması sonucu ortaya çıkan prostat bezi yangısıdır. Enfekte kısım kapsülle çevrelenirler dışı sert apse yapısında bulunur. Enfeksiyon böbrek, idrar kesesi, testis ve testisin katmalarından kaynaklanan bakteriler tarafından da oluşturulabilir. Prostatitte belirlenen bazı bakteriler, Pseudomonas spp, proteus spp, E.coli, staphylococcus spp. Klebsiella spp. Enterococcus spp ve mycoplasma spp. Dir.  Prostatit hastalarında ayrıca anaerobik bakteriler ve mantarlarda bazen görülebilmektedir. Prostatite yol açan ve çok daha fazla sık görülmesine neden olan etmenlerin başlıcaları üretral hastalıklar, prostat bozuklukları, idrar yolu enfeksiyonları sıralanabilir.

Prostatitte hayvanlarda görülen klinik bulgular, akut olarak görülen olgularda prostat bezinde büyüme ağrı, ve üretral akıntı belirlenir, septisemi veya peritonit ortaya çıkar. Yani kanın bakteriyel olarak kirlenmesi veya periton diye tabir ettiğimiz bölümün enfeksiyonu. Bazı olgularda ağrılı idrar yapma idrar pozisyonu alıp alıp idrar yapamam, idrar da bakteriler, ve en önemlisi idrarda kan görülebilmektedir. Ayağa kalkmada isteksizlik, idrar kaçırma, ıkınma ve kabızlık ise diğer görülen klinik semptomlar olarak sırlanabilir. Genel vücudu sarar sistemik bulgular ise, ateş, iştahsızlık, hızlı kalp atımı, kusmalar görülebilmektedir.

Protatit de apse oluşmuş ve bu apse yırtılmış ise karın ağrısı, ateş, kusma, düşkünlük, septik şok, sarılık ve görünen mukozalarda solgun mat cansız bir görünüm. Görünen mukozalar neler peki gözün beyaz kısmı , diş etleri örnek olarak verilebilmektedir. Kan değerlerinde vücudunda savunma hücrelerinde bir artış gözlemlenir. Ayrıca idrarda yine kanli idrar, bakteri yoğunluğu fazla idrar ıkınma ve ağrılı idrar yapma gibi belirtilerde prostatit apsenin patlamasında görülebilecek diğer semptomlardır.

Ultrasonografik görünümünde prostat bezinde genel veya lokalize olarak ekojenik bir yapı ile karşılaşırız. Tabiki kesin tanı biyopsi sonucu konulmaktadır. Akut ve kronik prostat tedavilerinde bir takım farklılıklar mevcuttur. Akut prostatite seçilen uygun antibiyotik 4 hafta süreyle kullanılır. Tedavinin damar içi yolla devam etmesi hastalığın gidişatı için en iyisi olacaktır. Kronik prostatit durumunda ise kan beyin bariyerini geçen antibiyotik kullanımı en doğrusu olacaktır ve onun kullanım süresi ise 6-8 gün arasında değişmektedir. Ayrıca kısırlaştırma mevcut sorunların görülmesinin önüne geçecektir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir