Kedi ve Köpek Kuru Mamalarında Kullanılan Yem Katkı Maddeleri

Kedi ve Köpek Kuru Mamalarında Kullanılan Yem Katkı Maddeleri

Piyasada satılmakta olan köpek kuru ve kedi kuru mamaları için stabilite , özellik katmak,  besleyici değerini arttırmak, görünümünü güzelleştirmek, kedi ve köpekler için ekstra yaralı hale getirmek için kullanılan bir takım ürünlerin genel ismine yem katkı maddeleri denilmektedir.

Kedi ve Köpek Kuru Mamalarında Kullanılan Yem Katkı Maddeleri

Piyasada satılmakta olan köpek kuru ve kedi kuru mamaları için stabilite , özellik katmak,  besleyici değerini arttırmak, görünümünü güzelleştirmek amaçlanmıştır.Kedi ve köpekler için ekstra yaralı hale getirmek için kullanılan bir takım ürünlerin genel ismine yem katkı maddeleri denilmektedir.

Yem Katkı Maddelerinin Özellikleri:

Yem katkı maddelerinin pek çok farklı sınıfları bulunmaktadır. Şimdi bunları teker teker inceleyeceğiz. Besleyici değeri olmayan yem katkı maddelerinden başlayalım. Yağlar ile suyun ayrışmasını engelleyen emülgatörler, yağların acılaşmasına karşı antioksidanlar kullanılır. Kedi ve köpekler için ürünü daha çekici ve lezzetli kılmak adına renklendirici ve tatlandırıcıları içermektedir. Çok geniş yelpazede yem katkı maddelerinin kedi ve köpek mamalarında kullanımlarına izin verilmektedir. Bunlardan bir diğeri vitamin mineralleri içeren yem katkı maddeleridir. Kuru mamalar ve konserve mamalar için yem katkı maddelerinde kullanılacak vitaminler özenle seçilir. Bazı vitamin mineral ekstratları canlının biyolojik yaşına göre özel ölçüde bulundurmaktadır. Örneğin yavru ve gelişmekte olan kedi ve köpeklerde kalsiyum, fosfor, demir, oranları diğer kedi ve köpek kuru mamaları ve konserve mamalarına nazaran daha yüksek seviyededir . Başka bir örnek verecek olursak alman kurdu köpeklerinde veya dev ırklarda ilerde oluşabilecek eklem problemlerinin önüne geçebilmek için eklem desteği sağlanmalı.Bu amaçla glukozamın kondroıtın msm içeriği bulundurmaktadır.

Konservasyon işlemi başlı başına bizzat koruyucu bir işlemdir.Bu nedenle katkı maddesine çok fazla ihtiyaç duyulmamaktadır. Köpek kuru veya kedi kuru mamalarında ise uzun süre raf ömrüne sahip olması için yem katkı maddelerine doğrudan ihtiyaç duymaktadırlar. Pet mamalarında kullanılan yağların doğa veya doğrudan sentetik prezervatiflerle korunması gerekmektedir. Sentetik koruyuculardan bazıları, butileytid, hidroksi anizol, butiroytid hidroksi toulen, propil bunlardan bazılarıdır. Bu antioksidanların toksitesi, güvenliği, etkileşimi veya kedi ve köpeklerin yaşamları boyunca her gün tükettikleri pet mamalarında uzun süre kullanımları yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Çoğu pet maması üreticisi tüketici endişelerine cevap vermiş ve şimdi vitamin c vitamin e ve biberiy yağı, karanfil, diğer baharatları doğal prezervatifleri kullanmaktadır. Ancak raf ömrü 6 ay kadar kısa olması gerekmektedir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.