Kedilerin Arkadaşa İhtiyacı Var mı?

kedi arkadaşlığı

kediarkadaşlığı

Kedilerin Arkadaşa İhtiyacı Var mı?

Bazı ortamlarda kediler birbirine üstünlük kurmak için devamlı kavga eder ve anlaşamazlar. Fakat bazı kedilerde aksine gayet birbirine saygı duyarak, güzel vakit geçirerek yaşarlar. Bu durum ile ilgili %50, %50 diyebileceğimiz bir durum vardır. Bazı ortamlarda çok iyi anlaşabiliyorlar fakat bazende tam tersi durumla karşı karşıya kalınabiliyor. Gelin beraber bu durumlara göz atalım.

Evde yaşayan evcil kediler bir anlamda yalnızdır. Dışarıda yaşayan kediler avlanma ve yemek yeme gibi sorunlar ile boğuştuğu için çok fazla arkadaşa ihtiyaç duymazlar fakat ev kedileri için durum böyle değildir. Evde beslenen birden fazla kedinin en büyük sorunlarından biri yemek kablarının yan yana konulmasıdır. Uzmanlara göre mama kabları farklı yerlere konmalıdır. Çünkü kediler yemek yerken çok büyük stres içerisinde olduğu için bu durumda kavga edebiliyorlar.

Kedilerin yemekten önce sosyal ihtiyaçlarıda vardır. Bazı kediler kendi türünden nefret eder ve evin tek kedisi olmak isterler. Vahşi kediler yanı sokak kedilerinde durum tam tersidir, gruplar oluşturur ve bu şekilde yaşarlar, bir çok kedi birbiriyle dost olarak yaşar.

Yavru kedilerde arkadaşlık durumu farklıdır, çünkü yavru kediler kendilerine oyun arkadaşı ararlar. Eğer yavru kediler birbirleriyle aynı ortamda büyürler ise büyük olasılıkla yetişkin oluncada dost kalıyorlar, fakat bu oran %100 değildir.

Kedinize arkadaş ararken bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Benzer yaşta olmaları, aynı enerjiye sahip olmaları anlamına gelmektedir. Yaşlı bir kediye yetişkin bir kedi arkadaşı seçer iseniz maalesef genç kediye ayak uyduramayacaktır. Yine aynı şekilde yetişkin bir kediye vavru kedi arkadaşı bulursanız, yavru kedi acı çekecektir. Kilolarının denk olmasıda önemlidir, kediniz 6 kg ve şişman ise ona aynı yaşta bile olsa 4 kg civarında atletik bir kedi arkadaşı bulursanız yine anlaşmakta zorlanacaklardır.Kedilerin birbiriyle anlaşması için ilk etapta seslerine ve kokularına alışması gerekmektedir.

Eğer 2 arkadaş kediden biri ölür ise ve diğer kediniz üzüntü dönemine girerse ona yeniden arkadaş bulmak için acele etmeyiniz. Çünkü hemen getirildiğinde onun kokusundan ve sesinin farklı olmasından dolayı onu dost olarak görmeyebilir. Bunun için kedinize zaman tanıyın ve diğer arkadaşını unuttuktan sonra böyle bir girişime kalkmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.