Kedilerin Günlük Yaşamında Üç Önemli İp Ucu

kediler

kediler

Kedilerin Günlük Yaşamında Üç Önemli İp Ucu

Kediler su içme konusunda neden takıntılı ?

Kediler içgüdüsel olarak durgun suyu güvenli bulmadıkları için çok fazla tercih etmezler. Yani standart bir su kabında ki suyu hele ki  uzun süre değiştirilmemiş bir su ise kesinlikle içmek istemeyecektir.  Başka bir neden ise bir köşede su içerken diğer kedilerin ona karşı tehdit oluşturabileceğini düşündüğü için durgun suyu içmek istememektedir. Tabi bunlara üzerine tüy , kir ve uzun süre beklemeleri de eklersek bu şekilde hiç su içmek istemeyecektir.

Kediler musluktan akan suyu veya su çeşmelerinden gelen lezzetli serin bol oksijenli suları daha çok tercih etmektedirler.  Bunun nedeni ise çeşitli kaynaklar ve litaratürlerde avlanma içgüdülerinden kaynaklandığını açıklamaktadır. Kediler ve Köpekler sıvı ihtiyaçlarını temel yaşam kaynağı olan sudan karşılayabildikleri gibi gıdalardan da karşılarlar özellikle kedi konserve mamaları ve köpek konserve mamalarının su oranları %70-80 civarındadır. Bu yolla da sıvı ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamaktadır. Ayrıca kuru köpek maması ve kuru kedi mamasında bu oran %10-15 ler seviyesindedir, sadece kuru mama yiyen bir hayvanda su ihtiyacının bir kısmını karşılar ama tabi ki yeterli olmamaktadır.

Kediler neden kafa atarlar?

Kedi dostlarımızın sergilediği bir çok hareketi merakla takip eder anlamlandırmaya çabalarız. Bunlardan bir tanesi de kedilerin avuç içimize doğru veya bacaklarımıza, herhangi bir cansız bir nesneye karşı kafasını sürtme sokma işlemidir. Kedi dilinde kafa atma sevgi ifade eden minnet duygusunu gösteren güzel bir davranıştır. Yani eğer kedi dostunuz size kafa atıyorsa seni hem çok seviyorum hem de sen benim en yakın dostumsun demek olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başka bir açıdan ise bu şekilde kafa atan bir kedi dikkat çekmek isteyerek kuru mama kabını doldurmaya çalışan yaramaz bir haylaz da olabilir.

Kedilerin pati masajı

Kedilerin ön ayakları ile bazen de dört ayağı birden sekrone şekilde masaj yapma ayak hareketi yaptığını pek çoğumuz görmüşüzdür. Bu davranış o kadar içten sevecen gelir ki bize hep neden olduğunu merak ederiz bir yandan da masaj yapılması hoşumuza gider. Bu konuyla alakalı bir çok tez öne sürülmüştür fakat bunlardan en mantıklısı ve fizyolojik olarak mantıklı olanı bebeklik döneminden kalma anne karnında su içerisinde yaptığı eşsiz dans hareketleridir. Bu davranışı doğduktan sonra annesinden süt emerken de tekrarlamaktadır. Onun nedeni ise sütün annesinin karnına vurarak daha kolay ağzına düşebileceğini düşünmesidir. Bu davranışları ise çoğunlukla dişi kedilerde görürüz.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.