Kediniz ve Köpeğinizin Başına Gelebilecek Felaketler İçin Nasıl Önlemler Almalıyız?

kayıp kedi ve köpeklerimiz

kayıp kedi ve köpeklerimiz

Kediniz ve Köpeğinizin Başına Gelebilecek Felaketler İçin Nasıl Önlemler Almalıyız?

Günlük hayatımızda insanların başına gelen felaketler ve olumsuzluklar evcil hayvanlarımızda başına gelmektedir. Bunlara nasıl önlemler alabiliriz, kedi ve köpeğimizin en çok başına gelen kötü felaketler için neler yapabileceğimiz hakkında bilgiler şu şekildedir.

  1. Kayıp Olma Vakası

Evcil hayvanlarımızda en büyük sorunlardan biri kayıp olma sorunudur. Özellikle dışarıda yaşayan kedi ve köpeklerimiz çok fazla kayıp olma sorunu ile karşılaşmaktadır. Bahçede tuvalet ihtiyacını yapan kediler bazen çok fazla uzak yerlere gitmektedir ve yolu bulamayıp geri dönmemektedir. Kedilerimizin bazen geri dönme süreleri 2 ayı bulmaktadır, fakat bu uzun sürelerde özellikle evde yaşayan kediler kuru mama yedikleri için avlanma içgüdülerini kaybederler doğada yaşamakta çok zorlanırlar.  Köpeklerde sorun yine aynı şekildedir, bazen bulundukları alandan uzaklaşırlar ve geri dönmekte zorlanırlar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için alabileceğimiz en iyi önlem kedi ve köpek isimlikleridir. Kedi veya köpeğinize takacağınız isimlikler ile telefon numaranızı ve isminizi yazarak bir hayvan severin kedi veya köpeğinizi bulması takdirde sizinle irtibata geçmesini beklemek olacaktır. Yeni gelişen bazı isim taglerinde kara barkod sistemi ile kedi ve köpeğinizin nerede olduğunu bulabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekir ise kara barkod okutulduğu zaman sisteme bilgi gidiyor ve evcil hayvanınızın nerede olduğunu anında bulabiliyorsunuz.

2.  İlk Yardım Seti Oluşturma

 

İnsanlarda olduğu gibi kedi ve köpeğiniz içinde ilk yardım yapmanız gereken durumlar olabilir. Genellikle kedi ve köpeklerimizin başına gelen en büyük felaketlerden biri doğası gereği kedileri ısıran köpekler ve yine doğası gereği alanını korumak isteyen köpeklerin başka bir köpeği ısırması gelmektedir. Bu tip durumlarda insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde kan kaybından ölebilirler. Bunun için arabanızda veya yakınınızda kesinlikle ilk yardım setlerini oluşturmanız gerekmektedir.

3. Ezilme Vakaları

Kedi ve köpeklerimizde ezilme vakaları çok sıklıkla karşılaştığımız durumların başında gelmektedir. Bu konu hakkında verebileceğimiz önlemler çok kısıtlıdır. Köpeğinizi veya kedinizi gezdirirken caddelerde veya ara sokaklarda köpeğinizin tasmasını kısa tutmaktır, yapılan ezilme olaylarında önceden önlem alınmaz ise olayın önüne geçmek maalesef çok güç oluyor. Bunun nedeni ise bu tip ezilme olaylarının anlık gerçekleşmesinden kaynaklanmaktadır. Gece köpeğini gezdirenlere en büyük önerimiz araçların evcil hayvanınızı fark etmesi için fosforlu tasma kullanmaları olacaktır. Özelik olarak fosforlu tasma bulamaz iseniz köpeğinizin tasmasına siz kendiniz fosforlu parçalar takabilirsiniz.

4. Evcil Hayvanınız Olduğunu Kanıtlamak

En çok karşılaşılan sorunlardan biri kayıp olan kedi ve köpeğinizi bulmanıza rağmen bunu ıspatlayamamız, bu sorunu aşmak için kedi ve köpeğiniz ile resim çekmenizi öneririz. Bu sayede bunu ıspatlamanız çok kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.