Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kısırlaştırmadan Sonra Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyim?Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma sonrası bakım ve beslenme oldukça dikkat edilmesi gereken önemli bir durumdur. Tabi buna geçmeden önce kedi ve köpekler için uygun kısırlaştırma yaşı ve dönemi hakkında bilgi vermek doğru olacaktır. Kedilerden başlayacak olursak kediler genellikle 7-8aylık iken pubertasa(ergenlik) ulaşırlar. Bu olgunlaşma evresi safkan ırklarda 10 aylığa kadar görülebilmektedir.

Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kediler için uygun kısırlaştırma yaşı 7-8 aylık dönem en uygundur. Bedensel olarak ise 2.5 kilogramın üzerine olmalarıdır. Kısırlaştırma işlemi sonrasında hormonların minimal seviyeye çekilmesi 1 ayı bulacaktır. Erkek kedilerde de iki testis keseye düşmüş ise 6-7 aylık iken kısırlaştırılabilmektedir. Kısırlaştırmadan yaklaşık 1 ay sonra hormonlar minimal seviyeye iner. Evde koku bırakma ve işaretleme problemi görülen erkeklerde 1 hafta içinde düzelme görülür.

Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısırlaştırma yaşı ise erkekler için 10-12 aylık yaş aralığında ve mutlaka testislerin ikisinin de kesede olması gözlemlenerek alınması gerekmektedir. Bazı durumlarda kese abdominal bölge içinde bir yerde kanalda kalabiliyor bu durumda ise orada kalan testisin cerrahi bir müdahale ile mutlaka alınması gerekmektedir. Çünkü ilerleyen dönemlerde kistik bir yapı oluşturabilme riski olabilmektedir. Sırada dişi köpekler var dişi köpekler ise tercihen ilk kızgınlık dönemlerini geçirdikten 1 ay sonra kısırlaştırılabilirler.

Kedi ve köpekleri sterilesed(kısırlaştırma) işleminden sonra metabolizma yavaşlamaktadır. Eşey hormonlarının minimal seviyeye çekilmesi ile hareket etme ve aktive duyusu azalmaktadır. Dolayısıyla alınan enerji harcanan enerjiden yüksek olduğu zaman buda vücutta kilo artışına neden olur. Bu nedenle kedi ve köpeklerin tüketeceği mamanın miktarı ve içeriği kontrol altında tutulmalıdır.

Kısırlaştırılmış kedi ve köpekler için hazırlanan diyet mamalar bu durumu büyük ölçüde çözmektedir. Bu mamaları düşük kalorili, düşük yağlı ve karbonhidratlı olup az miktarda tüketildiğinde bile doygunluk hissi vermektedir. Birde kısırlaştırma sonrası aktivite azalacağı için kuru mamaları mutlaka ölçülü bir biçimde vermeliyiz. Bu husus kısırlaştırma işlemi yapılmış kedi ve köpeklere 15 günün sonunda kısırlaştırılmış kedi kuru maması kullanımı ileride doğabilecek obezite problemlerinin önüne geçecektir. Köpeklerde ise daha az hareketli evden dışarı çıkmayan köpeklerde kısırlaştırılmış köpek kuru maması kullanılmalıdır. Dışarı çıkan günlük yürüyüşleri olan köpekler için günlük doz devam ettirilebilir.

Veteriner Hekim Mehmet KOÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.