Sokak Hayvanları İçin Kışın Neler Yapabiliriz ?

Sokak Hayvanları İçin Kışın Neler Yapabiliriz

Sokak Hayvanları İçin Kışın Neler Yapabiliriz

Sokak Hayvanları için kışın neler yapabiliriz diyerek konumuza başlıyoruz. Artık kış ve soğuklar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Biz insanlar bile dışarıda birkaç saat zaman geçirdiğimizde sıcak bir ortam arayıp kapalı yerlere girerken sadık dostlarımız, sokak hayvanları tüm gününü, haftasını hatta aylarını soğukta, dışarıda geçirmek zorundalar. Her gün yolda, köşe başında hatta ıssız yerle de bile sokak hayvanlarına rastlamak mümkün. Özellikle de ıssız olan yerler hayvanların yiyecek bulması için en zor olan yerler.

Terk edilmiş köpeklerin çoğu uzak noktalara ormanlara bırakılmakta.Kışın ormanlık alanlar şehre göre daha soğuk.Bu soğuk hava koşullarına dayanabilmeleri ve vücut ısılarını koruyabilmeleri için daha çok gıdaya ihtiyaçları var. Bu ihtiyaç doğrultusunda hayvanlar yaza göre, kışın daha fazla mama tüketirler. Bu nedenle sokak hayvanlarına kışın yapacağımız en iyi katkı mama ihtiyaçlarını karşılamak olur. Bu konuda tüm toplum olarak duyarlı olmamız, dünyanın bütün canlılarla birlikte daha yaşanılır bir yer olmasını sağlar.

Soğukta Korunma

Vücut ısılarını koruyabilmeleri; gıdanın yanı sıra hareket etmelerine de bağlıdır. Bu hareket olanağını da gıda  ile sağlarlar. Açlık; soğuk havaların etkisiyle hareket kısıtlılığına yol açar. Hareketsiz kalan sokaktaki dostlarımız maalesef ayaklarından başlayarak zaman içinde bütün vücuda yayılan his kaybı, ve his kaybına bağlı olarak donarak ölürler. Sokaktaki bir dostumuzun daha donarak ölmesine engel olmak çok ta zor değil aslında. Çevremize karşı biraz duyarlılık, bakmakla görmek arasındaki ince çizginin farkında olmak gerekir. Her gün evimizden çıkıp, işe, okula, markete vs. giderken; yolumuzun üstünde köşe başında aç ve masum gözlerle bize bakan sokaktaki dostlarımıza bir kap mama vermekle bu hazin sonun önüne geçmiş olabiliriz.

Sokak hayvanları için beslenme dışında hayati önem taşıyan ikinci temel ihtiyaç barınmadır. Sokak da yuvasız bir çok hayvan bulunmakta. Barınma ihtiyaçlarını karşılamak için muhtelif yerlere kedi evi, köpek kulübesi konulması sokak hayvanları için yapılmış güzel bir iyilik olur. Ancak sokaktaki bütün dostlarımızın barınak ihtiyacını bireysel olarak karşılamamız mümkün değildir. Bu davranışın toplum nezdinde sosyal sorumluluk olarak kabul görüp uygulanması içinde gerekli çalışmaların yapılması da gereklidir.

Bütün ihtiyaçlarını karşılamak için, ailemizin bir bireyi olarak ta hayatımıza almamız en güzeli olur.

Sokak Hayvanlarına mama için Dostluk Kumbarası incelenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.