dunyakopekgunu

26 Ağustos Dünya Köpek Günü Kutlu Olsun!

Colleen Paige tarafından 2004 yılında start verilen Dünya Köpek Günü her sene olduğu gibi bu yıl da 26 Ağustos’ta kutlanacak. Bir hayvan hakları savunucusu ve koruyucusu olan Colleen Paige’in bu önemli günü ortaya atmasındaki amacı nedir öğrenelim. Köpeklerle ilgili tüm dünyada farkındalık yaratmak ve sokaktaki köpekler ile barınaklarda yaşayan köpeklerin sahiplenmesini sağlamaktır. Tarih olarak 26 Ağustos’un belirlenmesi ise yine Dünya Köpek Günü yaratıcısının seçimidir. Colleen Paige 10 yaşındayken ailesi ile sahiplendikleri ilk köpek bu tarihte barınaktan kurtarılmıştır.

Dünya Köpek Günü 2013 yılında yasal olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde kabul edilmiştir. Bu sayede 2004 yılından bu yana insana en yakın canlılardan biri olan köpeklerin refahı artırılmıştır. Ayrıca insan dışındaki canlıların da yaşam hakkına saygı duyulması sağlanmıştır. Dünya Köpek Günü ile köpeklerin insanlar tarafından onlara zarar verecek biçimde kullanılmasına tepki gösterilmiştir. Köpek dövüştürme ve köpekleri ağır işlerde çalıştırma gibi istismarlara ve bu hayvanların hayatlarını kaybetmeleri ile sonuçlanan kötü uygulamalara Dünya Köpek Gününün sağladığı farkındalıkla karşı çıkılmıştır. Ayrıca köpeklerin üretim çiftliklerinde kontrolsüz şekilde rant elde etmek için üretilmesine de 26 Ağustos Dünya Köpek Günü aracılığıyla vurgu yapılmaktadır.

Dünya Köpek Günü

Dünya Köpek Günü

Köpeklerin Tarihi

Geçmişlerinin milyonlarca yıl öncesine dayandığı düşünülen köpek ırkı belki de doğanın insanlığa verdiği en güzel armağandır. Araştırmacılara göre 60 milyon yıl önce Asya’da yaşayan küçük bir memelinin soyundan gelen köpekler evrimleşerek günümüzdeki orta boy köpeklere benzer bir forma kavuşmuş ve Afrika ile Avrasya’dan tüm dünyaya yayılmışlardır.

15 bin yıl önce evcilleştirildiği sanılan köpeklerin tilki ve çakallarla akrabalıkları bulunduğu ve kurtların bir alt türü olduğu görüşü günümüzde de hakimdir. Köpeklerin kurtlarla ortak ataya fakat farklı DNA yapılarına sahip oldukları da köpeklerin tarihi ile ilgili ortaya atılmış bir teoridir.

Köpeklerin 450’den fazla değişik fiziksel özellik ve karakter yapısına sahip cinsi bulunmaktadır. Tarih öncesi çağlardan beri yeryüzünde olan en eski köpek cinsleri ise kurt köpekleri, tazılar, pointerlar, çoban köpekleri ve mastiflerdir. İlk evcilleştirilen canlılardan olan köpeklerin öncelikli görevleri insanları koruma, sürüleri gütme ve insanlarla birlikte avlanma olmuştur. Antik Mısır’da kutsal sayılan köpeklerden soyluların mezarlarının korunması konusunda da yararlanılmıştır.

dunyakopekgunu2

Dünya Köpek Günü Çerçevesinde Hayvan Severlerin Üzerimize Düşenler

İnsanlar için yüzyıllardır sürü gütme, arazileri koruma ve evlere bekçilik etme gibi zorlu görevleri canları pahasına üstlenmiş olan bu fedakâr hayvanlar yılda bir gün hatırlanmaktan çok daha fazlasını hak etseler de en azından her 26 Ağustos’ta sokak köpekleri ve barınakta yaşamlarını sürdüren canlarımız için harekete geçmemiz kaçınılmazdır. İnsanların en yakın dostu olmaya gönüllü olan köpekler bizi koruma işlevlerinin yanında rehber köpeklik, terapist köpeklik, arama kurtarma köpekliği yapma ve kolluk kuvvetlerinde bizler için çalışma görevlerini de üstleniyorlar. Bizim için canlarını feda etmeye hazır olan bu güzel hayvanları sokaktan ve barınaklardan sahiplenebilir, sahipsiz canların beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Sadece 26 Ağustos’ta değil her gün Pet İhtiyaç’ın dostluk kumbarası çerçevesinde edineceğiniz KÖPEK KURU MAMALARI ile sokak hayvanlarına bağış yapabilirsiniz.

İnsanlarla köpeklerin arasındaki bağın kuvvetlenmesi dileğiyle 26 Ağustos Dünya Köpek Günü kutlu olsun!

8 AĞUSTOS ULUSLARARASI KEDİ GÜNÜ ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.