cornishrex

Cornish Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tüysüz kedi cinslerinden biri olarak bilinen Cornish Rex kedileri İngiltere kökenlidir. 1950’li yıllarda ortaya çıkan Cornish Rexler doğal mutasyon sonucu meydana gelen bir ırktır. Görüntülerinden beklenmeyecek şekilde oyuncu ve haraketli olan bu kediler, aynı zamanda çok da neşeli ve mutluluk saçan evcil canlılardır. Yaşadığı ortamın enerji ve neşe kaynağı olan Cornish Rex kedilerinin sahiplerine bağlılıkları had safhadadır. Her an sahiplerinden ilgi bekleyen bu tuhaf görünüşlü kediler kendileri gibi tüysüz bir görünüme sahip olan Devon Rex kedileri ile akrabadırlar. Cornish Rex kedilerinin fiziksel özellikleri gibi karakter yapıları da Devon Rexlere benzer. Yani onlar gibi zekilerdir ve çabuk öğrenirler.

cornishrex-2

Cornish Rex Kedisi Genel Özellikleri

*İngiltere’nin Cornwall bölgesi anavatanlarıdır.

*Tüysüz kediler olarak bilinirler fakat kısa ve seyrek tüylere sahiptirler. Hatta tüyleri kıvırcıktır. Bu tüyler kedi büyüdükçe kıvırcıklaşır.

*İnce kürkleri nedeniyle soğuğa karşı dayanıklı değillerdir.

*Orta irilikte kedilerdir. Ağırlıkları 2,5 kilogram ile 5 kilogram arasında değişir. Yükseklikleri ise 28 ila 38 santimetre arasındadır.

*Çevik hayvanlardır. Çok yüksek yerlere bile rahatlıkla zıplayabilirler.

*Zeki kedilerdir, öğrenme kapasiteleri çok yüksektir.

*Sessiz canlılardır, fazla miyavlamazlar.

*Çok enerjik ve oyuncu hayvanlardır.

*Uyumlu kedilerdir. Yaşadıkları ortama çabuk adapte olurlar.

*Sosyal canlılardır, insanlarla ve diğer evcillerle iyi anlaşırlar.

*Sahiplerine bağlı kedilerdir. Sahiplerinin ilgisinden çok hoşnut kalırlar.

*Dişi Cornish Rexler ortalama olarak 2 ayda doğum yapar ve her doğumda 3 yavru dünyaya getirirler.

*Ciltleri hassastır. Bu nedenle deri sağlıklarına dikkat edilmelidir.

*Çok hareketli oldukları için kilo alma eğilimleri yoktur.

*Ortalama ömürleri 13 yıldır.

cornishrex-1

Cornish Rex Kedisi Bakımı

Onunla ilgilendiğiniz ve oyun oynadığınız sürece beraber yaşamaktan çok keyif alacağınız Cornish Rexler her an sahiplerinin yanında olmak istedikleri için sizi sevgiye doyururlar. Ona keskin zekâsı sayesinde her türlü oyunu rahatça öğretip onunla çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Fakat bir Cornish Rex kediniz varsa onu en mutsuz eden şeyin evde yalnız kalmak olduğunu bilmeniz gerekir. Ev dışında fazla zaman geçirenler ve yoğun çalışma saatleri olanlara uygun olmayan Cornish Rex kedileri yeterli ilgi ve sevgiyi görmezlerse dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapmaya başlarlar. Bu gibi durumlarda evdeki her şeyi oyuncağa çevirip eşyalarınızı etrafa dağıtabilirler.

cornishrex-3

Aslında uyumlu, nazik ve sessiz bir kedi türü olan Cornish Rexler tüyleri az ve seyrek olduğu için soğuk hava şartlarına dayanıklı değildirler. Bu nedenle uyurken üşümemeleri için KEDİ KALORİFER YATAKLARI edinmeniz yerinde olacaktır. Sfenks, Devon Rex ve Cornish Rex kedilerinin tüylerinin az olması onlar için bir dezavantajdır. Deri sağlıkları açısından onları ayda bir kez hijyenik temizleme mendilleriyle temizlemeniz gerekir. Ama bu dezavantaj tüy dökmemelerine neden olduğu için birlikte yaşadığı canlılar açısından avantajdır.

SFENKS KEDİSİ ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

 

 

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.