Kedilerde Kanser ve Belirtileri

Kedilerde Kanser Ve Belirtileri

Kedilerde Kanser Hastalığı

Kedilerde Kanser ve Belirtileri ; İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda, özellikle kedilerde kanser oranı artmıştır. Eğer tedavi edilmezse kanser evcil hayvanınız için ölümcül bir hastalık olabilir. Hastalıkta tedavi için olmasa da direnci güçlendirmek için vitaminler faydalı olacaktır.

Dediğimiz gibi giderek artan kanser vakaları yıllara göre artış göstermiştir. Bunun altında yatan nedenlerin başında da kedilerin sağlıksız beslenmeleri, sigara içilen ortamlarda çok fazla bulunmaları gibi nedenler gelmektedir. Özellikle kalitesiz kedi mamaları ile beslenen kediler kanser hastalığına çok daha fazla yakalanmaktadır. Eğer kedinizin böyle bir rahatsızlığı varsa bunu önceden tespit edebilmek ve tedavilerine erken başlanılabilmesi çok önemli bir konudur.

Kedilerde Kanser ve Belirtileri

Kedilerde Kanser ve Belirtileri ; İnsanlarda kanser rahatsızlıklarında görüldüğü gibi, kedilerde de böyle bir rahatsızlıkla ortaya çıkan pek çok belirti söz konusudur. Bunların bazıları şunlardır;

  • İyileşmeyen ve neden olduğu bilinmeyen yaralar; eğer kedinizin vücudunda tedavi olduğu halde geçmeyen yaralar görüyorsanız, bu yaraların neden olduğunu tam olarak bilemiyorsanız bu kanser belirtilerinden olabilir. Başta cilt kanseri olmak üzere çeşitli kanser türlerinin belirtileri arasında bulunan bu durumda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmanızı öneririz.
  • Kedilerde burun kanamaları; eğer kedinizin burnu aniden kanamaya başlıyor ve bu sık sık gerçekleşiyorsa bu durumda da ciddi rahatsızlık belirtileri söz konusu olabilir. Özellikle herhangi olumsuzluk yaşamadığı halde durduk yere gerçekleşen burun kanamaları burun içi tümörlerin ya da farklı kanser türlerinin belirtileri arasında görülmektedir. Bu durumda da vakit kaybetmemeli ve bir veteriner hekime başvurmalısınız.
  • Vücudunda görülen şişlikler ya da yumrular; kedilerde kanser belirtilerinden birisi de vücudunda ortaya çıkan şişlikler ve yumrulardır. Bu şişlikler kedinizin karın kısmında, bacaklarında ya da sırtında görülebilir. Eğer bu tarz nereden geldiğini bilemediğiniz bir şişliğe rastladıysanız bir veteriner hekime göstermenizi tavsiye ederiz.
  • İştah kaybı; kedilerde hemen her hastalık iştah kaybına neden olur. Kanser de bunlardan bir tanesidir. Özellikle inatçı bir şekilde süren iştah kapanmaları kanser hastalığının bir belirtisi olabilmektedir.
  • Aşırı ağız kokusu; kedinizin ağzında herhangi bir tümör olması onlarda aşırı ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu da kanserin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Ağız kokusunun yanı sıra salya akıntıları, yemek yeme de zorluk yaşandığının görülmesi de belirtiler arasındadır ve bir veteriner hekime gösterilmelidir.

Kedilerde Kanserde Erken Teşhis

Kedilerde Kanser ve Belirtileri;Her hastalık ve her canlı türünde olduğu gibi, kedilerde de kanser rahatsızlıklarında erken teşhis son derece önemlidir, hatta hayati denilebilecek kadar önemlidir. Yukarıda bahsedilen belirtilerle kedinizin direk kanser olduğunu söyleyemesek de bu gibi durumların görülmesi halinde mutlaka bir veteriner hekime gidilmelidir. Eğer kedinizde bu belirtilerden sonra yaptırdığınız kontrollerde kanser hastalığına rastlandıysa hemen korkmanıza da gerek yoktur. Erken teşhis edildiği müddetçe gerekli tedaviler uygulanınca kediniz eski sağlığına kavuşabilmektedir. Bu nedenle de kedinizi gözlemleyerek yapacağınız erken teşhis son derece önemli bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.