American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

American Bobtail Kedi Irkı Özellikleri

American Bobtail Tarihçesi

American Bobtail Doğal seleksiyon yoluyla ortaya çıkan bir kedi cinsidir. Doğal seçilme yoluyla cins geliştirme çalışmalarının mükemmel bir örneği olarak değerlendirilebilir. Yüzyıllar boyunca dünyanın çeşitli yerlerinde Japonya’dan Man Adasına kasar geniş bir yelpazede görünür. John ve Brenda Sanders adlı bir çift tarafından tatil amaçlı gittikleri Arizona’da buldukları kısa kuyruklu bir kedi yavrusunu tatil dönüşü beraberinde götürmüşler ve ona Yodi adını vermişler. Lawa’ya (Amerika’nın Orta batı bölgesinde yer alır ve American Heartland ‘’Amerika’nın Kalbi’’ olarak isimlendirilir) döndüklerinde sahiplendikleri diğer bir kedi Mishi ve Yodi bu ırkın ataları olarak kabul edilir. Mishi ve Yodi’nin yavrularının da Yodi gibi kısa kuyrukları vardır. Bu durum Yodi’nin genetik olarak baskın bir gene sahip olduğunu gösterir. Kuyruk yapısı bu ırkın karakteristik özelliğidir.

Amerika’da tecrübeli bir kedi yetiştiricisi olan ve ilgili ailenin bir aile dostu olan Mind Shoultz’un Yodi ve Mishi’nin  kedi yavrularını Amerika ve Kanada’da ki çeşitli yerlerde bulunan doğal olarak kısa kuyruklu diğer kedilerle yetiştirmesi sonucunda vahşi görünümlü; görünüşünün aksine sakin , uyumlu , insan dostu ve atletik bir yapıya sahip olan American Bobtail yetiştirilmiş oldu. American Bobtail’in tam bir yetişkin kedi özelliklerine sahip olması yavaş gelişimi nedeniyle yaklaşık 2-3 yıl alır. Kuzey Amerika’ya özgü olan bu ırk ilk kez 1989 da TICA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından American Bobtail’i doğal olarak bulunan bir kedi cinsi olarak tanındı.Botail mutasyon geni kontrol edilebilen bir gen değildir. American Bobtail ırkı hala geliştirlimeye devam edilmektedir.

Görsel Özellikleri

Geniş bir kafa yapısı vardır. Belirgin elmacık kemiklerine sahip, kaş , göz ve burun yapısı kafasında mükemmel bir orana sahiptir. Belirgin bir şekilde etli kaş yapısı gözlerinin üst sınırını çizer. Büyük sayılabilecek farklı renklerde badem şeklinde gözleri vardır. Gözlerindeki bakışları doğal avlanma özelliğini hissettirir. Güçlü ve geniş bir çene yapısı vardır. Burun yapısı düz sayılabilecek hafif kavisli şekli ile vahşi bir yüz görünümü verir. Kaslı ve atletik bir görünüşe sahiptir. Büyük ve yuvarlak pençeleri vardır. Kuyruğu vücut boyunun yarısı veya üçte biri kadardır. Kısa bir kuyruğu ve dikdörtgen bir görünüşe sahiptir. Omuzları geniş ve kaslı bir yapıya sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur.

Tüy yapısı kısa sayılamayacak uzunluktadır. Bunun için haftada 1-2 kez taranması gerekir. Düzenli taranması durumunda hem tüyleri sağlıklı görünecek hem de topaklanma ve keçelenme durumunun önüne geçilmiş olacaktır. Tüyleri 2 kat olarak bulunur alttakiler ince ve yumuşak üsttekiler kalın ve sert bir özelliktedir.2 kat kürke sahiptir. Mevsim geçişlerinde baharda tüy dökümü aratabilir.

Görünüş olarak bir atletin gücü ve zarafetini anımsatır. Avcı bakışlı kısa bir kuyruğa sahip evcil bir kedidir. Farklı renklerde ve desenlerde olabilir. Yabani bir görünüşe sahip olmanın aksine sakin bir yapıya sahiptir.  En karakteristik özelliği farklılıklar gösteren kısa kuyruğudur. Kuyruğu düz , kavisli veya bükülmüş olabilir.

Sağlık Durumu

Genetik olarak herhangi bir hastalığa ciddi anlamda yatkınlıkları bulunmamaktadır. Genel olarak sağlıklı bir yapıya sahip olmakla birlikte Kalça displozisi (kalçanın kusurlu gelişimi ) riski, bağırsak ve mesane ile ilgili sağlık sorunları açısından risk altındadır.

Sağlıklı , güçlü , atletik bir yapıya sahiptirler.Sağlıklı yapısının korunması için doğru kedi mama ve ödülleri seçimi önemlidir.

Sağlıklı bir görünüş için haftada 1-2 kez taranması gerekir. Mevsim geçişlerinde tüy dökme oranı artabilir.

Periodental hastalıkları önlemek için ağız ve diş sağlığı için gerekli bakım yapılmalıdır.

Göz sağlığı için; gözlerinin etrafı sağlıklı nemli temiz bir bezle silinmeli. Herhangi bir enfeksiyon riskine sebebiyet vermemek için her iki göz için aynı bez kesinlikle kullanılmamalıdır.

Tırnak bakımı; tırnaklarının maksimum 2 haftada bir düzenli olarak kesilmesi uygun olur.

Kulak Bakımı: Kulakları haftalık kontrol edilerek gerekli temizlik yapılmalı. Kulak içine zarar verebilecek sert cisimlerle kesinlikle müdahale edilmemeli.

Karakter özellikleri

Sahibine düşkün , kendisine karşı gösterilen ilgiye duyarlı ve kolay eğitilebilen bir kedidir. Kısa bir eğitimle tasma eşliğinde sahibi ile günlük yürüyüşlere çıkabilir. Sakin yapısı nedeniyle uzun araç yolculuklarında da sorunsuz bir yol arkadaşıdır. Etrafındakiler ile diğer kediler , köpekler , çocuklar ile uyumlu bir yaşam sürer. Ortalamanın üstünde bir zekaya sahiptir. Bulmaca ya yönelik oyunlar; ödüller ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kapalı odalardan kafeslerden başarı ile çıkabilir. Parlak nesnelere karşı duyarlı ve ilgilidir.

Etraftaki parlak nesneleri güçlü çenesi ile kolayca yakalayıp taşıyarak sizin bulamayacağınız yerlere saklayabilir. Kedi Oyuncakları ile oynamaya ağzında taşımayı ,yakalama ve ödül oyunlarına bayılır. Özellikle kuyruğu ve tüyleri göz alıcı olduğu için etrafındakiler kuyruğuna şekil vermeye veya tüylerini çekme eğiliminde olduklarında bu durma tepki verecektir. Bunun için özellikle küçük çocuklar gözlenmeli. İnsan duygularına karşı duyarlıdırlar. Bu özellikleri nedeniyle bazı psikoterapistler tarafından American Bobtail tedavi programlarına dahil edilmişlerdir. Mükemmel bir sorun çözücüdürler. Avcılık içgüdülerinin bir sonucu olarak evde havada uçan canlıları yakalarlar. Köpeklere benzer bir karaktere sahiptirler ve ait olduğu aile bireyleri ile sağlam etkileşimler kurarlar.

Eğer bir American Bobtail varsa eğlenceli günler sizinle birlikte olacak demektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.