En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

En Popüler 10 Kedi Irkının Özellikleri

Bugün ki yazımızda pöpüler olan ve çok beslenen kedilerimiz hakkında bilgi vereceğiz. Onların özellikleri huyları nelerdir? Kedimizi seçerken neye dikkat etmeliyiz? Çoğu hayvan sahibi genelde köpek ırkları hakkında bilgi sahibidir, fakat kediler hakkında çok fazla bilgi sahibi değildir. Gelin size kedilerin dünyası hakkında ufak ip uçları verelim…

iran kedisi (persian cat)

iran kedisi (persian cat)

1) İran(persian) Kedisi

Tarihin en eski kedi ırklarından biri olan iran(persian) kedisi cfa kayıt birimi ilk defa 1871 yılında kaydını tutmaya başlamıştır. Tarihte resmi kayıt tutulduğundan beri bu kedi cinsı bır numara olmuştur. İran kedileri oldukça sevecen ve sadıktır, ancak uzun tüyleri nedeni ile bakımı zordur ve tüyleri nedeni ile çok iyi bakıma ihtiyaç duyarlar. Diğer kedi ırklarına göre bacakları daha kısadır. Yaklaşık 12 ile 15 yıl arası yaşarlar.

maniecoon

maniecoon

2) Maine Coon (Maine Kanguru)

Bu cins 1992’den beri ikinci sırada bulunmaktadır. Normal kedi boyutlarına göre biraz daha büyüklerdir. İran kedileri gibi tüyleri uzundur ve bu ırkında tüy bakımını düzenli yapmanız gerekmektedir.

Exotic Shorthair

Exotic Shorthair

3) Egzotik (Exotic) Shorthair

Renklerinden dolayı egzotik shorthair olarak cinsleri geçmektedir. Kısa tüylülerdir, american shorthair ve iran(persian) shorthair kırması bir kedidir. Görüntüleri nedeni ile iran kedilerine benzetirirler. Özellikleri bakımından çok oyuncu ve sevimlidir. Nadir bulunan bu cins ilk olarak amerikada üretilmiştir. Ülkemizde bu kediyi bulmak zordur, fiyatı bakımından’da çok pahalı olduğunu belirtmek isteriz.

Siyam (Siamese)

Siyam (Siamese)

4) Siyam (Siamese)

Tayland kökenli siyam kedisi Asya kıtasından günümüze ulaşmıştır. Siyam kedilerinin özelliklerinden biri çok atletik olmasıdır, oldukça şık bir kedidir. Çok sadık ve sevecenlerdir.

 

Habeş(Abyssinian) Kedisi

Habeş(Abyssinian) Kedisi

5) Habeş(Abyssinian) Kedisi

Kökenleri Mısır’a dayanan habeş kedisi, kedi dünyasındaki gözlemcilerden biri olarak kabul edilir. Parlak bir deriye sahiptir, oldukça şık bir görüntüsü vardır. Eğlenceli ve dost canlısıdır.

 

Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi

6) Ragdoll Kedisi

Bu cins tıpki maine coon ırkı gibi diğer kedilere göre daha büyüktür. Kökenleri Kaliforniya dayanmaktadır. Oldukça sevimli ve dost canlılarıdır. Diğer kediler gibi maalesef dışarıda kendilerini savunacak bir yetenekleri yoktur, sadece evde bakılmasını önerdiğimiz kedi türlerinden biridir.

Birman

Birman

7)Birman Kedisi

İlk üretildiği yer Fransadır.Tüylerinin uzun ve ipeksi bir yapısı vardır. Dost canlısı esnek bir yapısı bulunan bir kedidir. Kedilerde çokda rastlamadığımız şekilde köpeklere benzemektedir.

 

americanshorthair

americanshorthair

8) American Shorthair

Bu cins ilk olarak Amerikada Mayflower’da meydana geldi. Avlanma için yetiştirilen bu kedicik mükemmel bir avcıdır. Avcılık için yetiştirildiği için sessiz olma özelliği taşımaktadırlar. Çocuklarla çok iyi geçinirler.

Oryantal (Oriental)

Oryantal (Oriental)

9) Oryantal (Oriental)

Oryantal Siyam kedilerine oldukça benzeyen bir yapısı bulunmaktadır. Kişilikleride şekilleri gibi siyamlara benzerler. Amerikada ve Tayland’a üretilmektedirler.

Stenks (Sphynx)

Stenks (Sphynx)

10) Stenks (Sphynx)

Dünyadaki 1 kaç tüysüz kedi türünden biridir. Alışılmadık bir deri yapısına sahiptir, çok fazla renk çeşiti bulunmaktadır. Sadık ve sevecenlerdir. Sürekli ilgi talep ederler.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.