egzoticshortair-kapak

Exotic Shorthair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Exotic Shorthair kedi ırkı basık yüzü ve uysal yapısıyla ünlüdür. İpek gibi yumuşak tüylere sahip bu kedi cinsi, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedildi. İran Kedisi ile American Shorthair kedilerinin melezi olan Egzotik Shorthairlar, basık yüzleri nedeniyle daha çok İran Kedilerine benzetilirler. Bu kedilerin İran Kedilerinden farkı daha kısa tüylü olmaları ve tüylerinin desenli olmasıdır. Bu tüy özelliklerini de American Shorthairlar’dan alırlar. Akrabalarına göre kafaları daha büyük ve yuvarlak olan Egzotik Shorthair kedileri çok meraklı hayvanlardır.

egzoticshortair1

Exotic Shorthair Kedi Irkı Genel Özellikleri

*Amerika Birleşik Devletleri anavatanlarıdır.

*İran Kedisi ile American Shorthair kedilerinin melezidirler.

*Türkiye’de az sayıda bulunan kedi ırklarındandır.

*İran kedileri gibi basık yüzlü, American Shorthairlar gibi kısa tüylüdürler ve tüyleri birçok renkte ya da desenli olabilir.

*Orta boy kedi cinslerindendirler ama çok fazla büyümezler. Ağırlıkları 3 kilogram ile 7 kilogram arasında değişir.

egzoticshortair5

*Atletik ve kaslı bir beden yapıları vardır.

*Uyumadıkları zamanlarda hareketli kedilerdir.

*Çok uysal hayvanlar olmalarına rağmen oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.

*Meraklı hayvanlardır. Merakları iyi birer avcı olma özellikleriyle birleştiğinde hareket eden her şeyi kovalama isteği de peşinden gelir.

*Dost canlısı kedilerdir. Diğer evcil canlılarla iyi anlaşır. İnsanlarla yakın ilişkiler kurup fiziksel temasta bulunmayı da severler.

*Erkek Egzotik Shorthairların dişilerden daha fazla sahiplerine bağlandıkları söylenir.

*Ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

egzoticshortair3

Exotic Shorthair Kedi Irkı Bakımı

Tam bir kucak kedisi olan Egzotik Shorthair kedileri, fiziksel özelliklerinin yanında uysallığı ve insanlarla kurduğu sıcak ilişkiler sayesinde çok sevilir. Atalarının İran Kedileri olmasına aldanıp onun az hareket eden bir cins olduğunu sanıyorsanız çok yanılırsınız. Exotic Shorthair kedileri uysal hayvanlar olmalarına karşın çok hareketli ve çok oyuncu kedilerdir. Uyuma ve yemek yeme zamanları dışında günün çoğunu oyun oynayarak geçirmek isterler. Onlar için sahipleri ile oynamak ayrı bir zevktir. Fakat ona ayıracak zamanınız yoksa etrafta bulduğu nesneleri oyuncağa çevirip tek başına da eğlenebilir. Ama onu sürekli yalnız bırakmak iyi bir fikir değildir. Sahipleneceğiniz her canlı gibi Egzotik Shorthair kedileri de ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Oyun konusunda onu ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız ona KEDİ OYUNCAKLARI almanız iki tarafın da yararına olacaktır.

egzoticshortair4

Dışarda dolaşmaktan çok hoşlanan Egzotik Shorthairlar, mükemmel avcılardır. Aynı zamanda çok meraklı olan bu hayvanların avcı iç güdüleri ve merakları birleştiğinde hareket halinde olan her şeyin arkasından koşmak gibi farklı bir özellikleri de ortaya çıkar. Zaman zaman evin dışına çıkmak istemesi de kuş ve böcekleri avlama ihtiyacından ileri gelir. Ama kontrolünüz dışında evin dışına çıkması tehlike yaratabilir. Bu hayvanlar bahçeli evlere çok uygundur. Çünkü sık ve kalın kürkleri kış aylarında bile üşümelerini engeller.

egzoticshortair3

Diğer kediler gibi titiz olmadıkları için Egzotik Shorthair kedinizi düzenli olarak temizlemeli ve haftada iki kez tüylerini fırçalamalısınız. Bakımlarının en zor yani mama seçmeleri ve hastalıklara karşı hassas hayvanlar olmalarıdır.

İRAN KEDİSİ ÖZELLİKLERİ VE BAKIMI

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir