kedituvaleti

Kedi Tuvaletleri

Tuvalet ihtiyacını gidermek her canlı için yaşamsal gereksinimlerden biridir. Kediler için de tuvalet ihtiyacı su içmek ve beslenmek gibi ciddi bir ihtiyaçtır. Kediler köpekler gibi dışkılamak için ev dışına çıkarılamazlar. Yani kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını ev içinde gidermek durumundadırlar. Ama bunun bir sakıncası yoktur, çünkü kediler tuvalet eğitimi almak konusunda çok başarılıdırlar. Bu hızlı öğrenme kedilerin titiz hayvanlar olduklarından ileri gelir. Kedinize tuvalet eğitimi verebilmeniz için onu eve getirdiğiniz ilk günden itibaren kedi tuvaletleri içinden uygun olanını edinmeniz ve tuvaleti kum ile doldurmanız şarttır. Kedi eşelenmeye başladığında onu tuvaletin içindeki kuma bıraktığınız anda kuyruklu dostunuz bu ihtiyacını nerede gidermesi gerektiğini anlayacak ve birkaç tekrardan sonra tuvaletin yerini öğrenecektir. Burada önemli olan nokta kediniz için hangi tuvaletin uygun olduğunu tespit etmek ve tuvaleti doğru yere yerleştirmektir.

kedituvaleti1

Kedi Tuvaletleri Nasıl Olmalı?

Kedi tuvaleti almadan önce boyutlarının kedinize uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Kedinizin ebatlarına uyum sağlayacak şekilde bir tuvalet seçmek sevimli dostunuzun tuvaleti rahat kullanmasına olanak tanır. Tuvalet kabının doğru büyüklükte olması en, boy ve kenar yüksekliğine bakılarak belirlenir. Kedi tuvaletleri içindeyken kedinizin kolayca hareket edebileceği ve dışkıyı kuma gömüp kumu eşeleyebileceği geniş bir alana sahip olması kabın yatay biçimdeki boy ve dikey şekildeki en ölçüleri ile ilgilidir. Kenar yüksekliği ise kedinizin atladığı anda girebileceği ebatta olmalıdır. Eğer kedi tuvaletinin kenarları çok yüksek, kediniz ise henüz yavruysa kabın içine giremeyecek ve kabın etrafına tuvaletini yapmak zorunda kalacaktır. Kap kenar yüksekliği az ise kediniz tuvaletini yaparken etrafa kum sıçratacak ve yerdeki kumlar kedinizin patilerine yapışarak evin her yerine taşınacaktır.

Kedi tuvaletleri arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta da kabın kolay temizlenmesidir. Çünkü tuvalet içindeki kumun temiz olması hem sizin hem de kedinizin sağlığı için büyük önem arz eder. Özellikle kapalı kedi tuvaletleri temizlenmesi zor ürünler olduğu için geniş bir ağız kısmı olması bu tür kedi tuvaletlerinde aranan özelliktir. Ayrıca kapalı tuvaletlerin üst kısmında filtre olması kokunun içeri hapsolmasının önüne geçecektir.

kedituvaleti2

Kedi Tuvaleti Çeşitleri

Kedi tuvaletleri açık, kapalı ve otomatik modeller olarak üç çeşit üretilmektedir. Açık kedi tuvaletleri kedilerin rahatlıkla girip çıkabilecekleri ürünlerdir. Bu tuvaletler aynı zamanda alerjik olan kediler ile solunum yollarında problem olan kediler için avantajlıdır. Kediler bu tuvaletler ile kumun çıkardığı toza ve kokuya maruz kalmazlar. Açık kedi tuvaleti modellerinde Moderna, Trixie, Leo’s, Stefanplast, Pioneer ve M-Pets markalarının ürünlerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Kapalı kedi tuvaletleri ise kokunun yayılmasını önlediği için kedi sahiplerinin en çok tercih ettiği ürünlerdendir. Bu tuvalet modelleri kedilerin özel bir alan yaratmasına imkân tanıdığı için bazı kediler tarafından çok sevilmektedir. Kapalı kedi tuvaleti çeşitlerinde genellikle iki model bulunmaktadır. Bunlardan biri kabın bir kenarında kapısı olanlar, bir diğeri ise üst kısımdan girilenlerdir. Bu iki model arasında kedinize uygun olanına karar vererek İmac, Eurogold, Cat İdea, Pet Style ve Ferplast markalarının ürünlerinden istediğinizi edinebilirsiniz.

Üçüncü model olan otomatik kedi tuvaletleri kedi kumu temizlemekten hoşlanmayan ve bu işlemi düzenli şekilde yapamayanlar için büyük kolaylık sağlar. Tam otomatik ve yarı otomatik modelleri bulunan bu tuvaletler sayesinde dışkı tuvaletin çeşidine göre ayrı bir haznede ya da poşette toplanır. Böylece kürek kullanmanıza gerek kalmaz. Otomatik tuvaletlerde Catit en çok tercih edilen marka olmaktadır. Tüm kedi tuvaleti modelleri ile kedi tuvalet ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kedi Ağız Bakım Ürünleri ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.